Ste tu
Home > Spravodajstvo > ODCHÁDZA BLIKA Z TREBIŠOVA? ČASŤ II.

ODCHÁDZA BLIKA Z TREBIŠOVA? ČASŤ II.

Zdieľaj tento článok

Tak, ako sme sľúbili už predtým, na situáciu Bliky a jej údajného odchodu z priestorov trebišovského priemyselného parku sme sa pozreli bližšie. Po kontaktovaní Juraja Beleja, konateľa Bliky ti prinášame tento rozhovor, ktorý danú situáciu celkom jasne vysvetľuje.


Dánska firma Blika pôsobí v priestoroch trebišovského priemyselného parku od roku 2007, pričom po jej boku tu istý čas pôsobila aj firma Omnec. Hlavnou devízou Bliky je výroba kovového nábytku. Na úvod by sme chceli vyzdvihnúť ekologickú metódu lakovania jednotlivých kusov nábytku založenú na nanotechnológiách, ktorá prináša nie len šetrenie životného prostredia, ale aj financií spojených s lakovaním.


2

Prvou vecou, na ktorú nás pán Belej upozornil bola, že v spomínanom článku na českom webe denik.cz nie je žiadna zmienka o tom, že Blika z trebišovských priestorov odchádza. Na mieste je otázka – prečo sa založí nová výroba v Kadaňi a nerozšíri sa výroba u nás?

“V súčasnosti funguje Blika v Trebišove na niektorých strojoch v nepretržitej prevádzke, 24 hodín denne, 7 dní v týždni a ľudia pracujú aj cez víkendy. Dôvodom tejto vyťaženosti je fakt, že v posledných troch rokoch sme zaznamenali dvojciferný nárast objemu výroby. Aktuálne máme 94 zamestnancov, pričom len počas posledných troch mesiacov sme ich priali okolo 20. Dnešný stav je taký, že sa kapacitne dostávame na hranu našich možností aktuálneho nastavenia výroby. Akékoľvek ďalšie rozširovanie výroby tu v Trebišove by bolo spojené s investíciou do nových strojov.” uviedol Belej.

Prečo sa takéto investície neurobia?

“Vzhľadom na súčasné nastavenie vzťahov v priemyselnom parku sú takéto investície do budúcnosti v našom prípade nemožné.” pokračuje Belej. “Náš vlastník v Dánsku sa kvôli stavu, aký tu panuje, rozhodol, že ďalšie investície týmto smerom nepôjdu. Ale v spojení s tým, že objem výroby neustále rastie, čoraz výraznejšie sa presadzujeme na trhoch v severských krajinách a veríme v potenciál rastu aj do budúcnosti, pričom tu tá budúcnosť nie je istá, muselo padnúť rozhodnutie, kde tá budúcnosť bude. Čiže z toho dôvodu sa vybrala nová lokalita.”

Prečo však práve Kadaň, sever Čiech? Aj na túto otázku sa našlo jednoduché vysvetlenie.

“Dôvodov je viac, hlavný dôvod je najmä bližšia vzdialenosť k našim cieľovým trhom. 95% výroby vyprodukovanej u nás sa predáva v Dánsku, Švédsku, Nórsku a malou mierou aj v Nemecku. A keďže nemecké hranice sú od tejto lokality skutočne blízko, chceme aj v Nemecku pokračovať v nastolených trendoch a postupne sa tam budú hľadať možnosti na lokálnom trhu. Čo umožní veľmi blízky kontakt so spotrebiteľom, ktorý tu nebol možný. Ďalším dôvodom, prečo práve Kadaň je aj veľká úspora na preprave, pretože sme schopní ušetriť 850 kilometrov cesty kamiónom. Teraz vyvážame 15 kamiónov týždenne, čo by bola v konečnom dôsledku výrazná úspora.”

Aký je výsledok? Nie, Blika z Trebišova neodchádza, naďalej má zmluvu do roku 2020. Je zrejmé, že momentálne funguje spoločnosť v Trebišove na plné obrátky a už len preto by sa nám zdalo nelogické sťahovať ho nateraz odtiaľto preč. Rozširovanie výroby viac na západ sa podľa uvedených informácií udeje z viacerých ekonomicky dôležitých dôvodov. Ak však ide o Trebišov, nie je potrebné viac uvažovať nad skorším odchodom tejto spoločnosti.

Týmto by sme sa v mene redakcie TvojTrebišov.sk chceli poďakovať za čas, ktorý si pre nás našiel!

Zdieľaj tento článok

Top