Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Odborári z KOZ podporujú železničiarov v štrajku a prístup zamestnávateľa označili za arogantný

Odborári z KOZ podporujú železničiarov v štrajku a prístup zamestnávateľa označili za arogantný

BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) v súvislosti so štrajkovou pohotovosťou v Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) vyslovila podporu aktivitám Odborového združenia železničiarov (OZŽ), svojho člena, a všetkým zamestnancom v ich úsilí a boji za zlepšovanie sociálneho a ekonomického postavenia.

Spravodlivé mzdové ohodnotenie a primerané pracovné podmienky im v právnom štáte môže podľa KOZ garantovať iba platná kolektívna zmluva cez fungujúci a rovnocenný sociálny dialóg. Ten však momentálne zo strany ŽSR neprebieha.

Štát môže byť ochromený

Konfederácia označila za neakceptovateľný arogantný prístup zamestnávateľa, ktorý po skončení platnosti Kolektívnej zmluvy ŽSR na roky 2017 a 2018 vydal jednostranné vnútorné nariadenie bez dohody so sociálnym partnerom s garantovaním ním vybraných benefitov.

„Predstavitelia štátu musia mať na zreteli, že bez dobre fungujúcej železničnej dopravy bude štát ochromený. Ak politici hovoria o tom, ako sa ekonomike darí a ako je potrebné zamestnancom pridať na mzdách, aby pocítili dobré ekonomické výsledky, musia tieto slová aj splniť,“ povedal prezident KOZ Marián Magdoško.

Sociálny dialóg je podľa KOZ dôležitým ukazovateľom demokracie v spoločnosti, je o hľadaní kompromisov, ale hlavne o tom, ako udržať sociálny zmier. Keďže snahy odborov o hľadanie účinných nástrojov na riešenie spoločných problémov a pozvania za rokovací stôl sú zo strany ŽSR odsúvané a ignorované, vstúpili odborové organizácie do štrajkovej pohotovosti.

Štrajková pohotovosť

Desať odborových organizácií pri ŽSR vyhlásilo v piatok štrajkovú pohotovosť od 10:00. Zdôvodnili to prístupom zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu.

Zároveň upozornili na ohrozenie sociálneho zmieru pre skončenie platnosti kolektívnej zmluvy v spoločnosti na roky 2017 a 2018 k 31. decembru 2018 a vydanie jednostranného vnútorného nariadenia generálneho riaditeľa ŽSR. Tým sa podľa odborov rozhodol autonómne a bez dohody so sociálnymi partnermi garantovať ním vybrané benefity.

Odborári tiež vyzývajú ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka, aby sa osobne začal zaoberať vzniknutou situáciou v ŽSR. V rámci štrajkovej pohotovosti budú organizovať ďalšie protestné akcie a stupňovať ich intenzitu.

Viac k témam: KOZ Konfederácia odborových zväzov SR, železničný štrajk, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborári z KOZ podporujú železničiarov v štrajku a prístup zamestnávateľa označili za arogantný © SITA Všetky práva vyhradené.

Top