Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Odborári rokovali so štátnymi železnicami o kolektívnej zmluve, otázka platov zostala otvorená

Odborári rokovali so štátnymi železnicami o kolektívnej zmluve, otázka platov zostala otvorená

BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) – Vedenie Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a zástupcovia odborových organizácií, ktoré sú od 11. januára v štrajkovej pohotovosti, sa na piatom kole vyjednávania v utorok stále celkom nedohodli na návrhu novej kolektívnej zmluvy na roky 2019 a 2020.

Došlo k dohode

„Vo väčšine prerokovávaných bodov prišlo k dohode. Body, ktoré zostali otvorené, budú predmetom rokovania už o týždeň 23. januára,“ informoval agentúru SITA hovorca ŽSR Michal Lukáč. Piate kolo rokovaní podľa spoločnosti bolo konštruktívne a v racionálnom duchu.

Otvorené podľa informácií agentúry SITA naďalej zostávajú mzdové otázky. Odborové organizácie pôsobiace v ŽSR pôvodne žiadali zvýšenie miezd zhruba o 10 %, resp. o sto eur do tarifných tried.

Vedenie spoločnosti ponúklo nárast miezd o 10 eur pre nedostatok finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, s čím odborári nesúhlasili. Desaťpercentné navýšenie tarifných miezd verejnej a štátnej správy sa železničiarov netýka.

Štrajková pohotovosť

Desať odborových organizácií pri ŽSR v piatok 11. januára vyhlásili štrajkovú pohotovosť. V spoločnom vyhlásení to zdôvodnili prístupom zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu.

Zároveň upozornili na ohrozenie sociálneho zmieru skončením platnosti kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2017 a 2018 k 31. decembru 2018 a vydaním jednostranného nariadenia generálneho riaditeľa spoločnosti Juraja Tkáča.
Tým sa podľa odborárov rozhodol autonómne a bez dohody so sociálnymi partnermi garantovať ním vybrané benefity. Odborári zároveň vyzvali ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka, aby sa osobne začal zaoberať vzniknutou situáciou v ŽSR.

Viac k témam: odbory, platy, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborári rokovali so štátnymi železnicami o kolektívnej zmluve, otázka platov zostala otvorená © SITA Všetky práva vyhradené.

Top