Ste tu
Home > Správy > Svet > Očkovanie je cesta ku slobode, myslia si Európania. Aký názor však majú Slováci?

Očkovanie je cesta ku slobode, myslia si Európania. Aký názor však majú Slováci?

Zdieľaj tento článok

19.6.2021 (Webnoviny.sk) – Šesťdesiaťštyri percent obyvateľov Európskej únie (EÚ) vníma očkovanie ako nástroj, ktorý pomôže ukončiť pandémiu ochorenia COVID-19. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho rýchleho prieskumu Eurobarometra o postojoch k očkovaniu, podľa ktorého s týmto tvrdením súhlasí 68 percent Slovákov. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.


Eurobarometer sa venoval aj neochote ľudí v EÚ dať sa zaočkovať. Podľa výsledkov si 63 percent respondentov myslí, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 neboli ešte dostatočne otestované, 57 percent sa obáva vedľajších účinkov a 30 percent pochybuje o ich účinnosti. Dvaja z desiatich občanov EÚ zase všeobecne odmietajú akékoľvek očkovanie.


Slováci neschvaľujú očkovaciu stratégiu

Respondenti hodnotili aj účinnosť vakcinačných stratégií. Iba 26 percent Slovákov je spokojných s národnou očkovacou stratégiou, no spokojnosť s tým, ako zvládli očkovaciu stratégiu inštitúcie EÚ, vyjadrilo 40 percent slovenských respondentov.

Viac o téme: Koronavírus

Prieskum tiež analyzoval, ako ľudia na Slovensku vnímajú pozíciu EÚ v rámci zabezpečovania vakcín proti COVID-19.

Strategická úloha EÚ

V priemere 66 percent opýtaných Slovákov si myslí, že EÚ zohráva strategickú úlohu v rámci zabezpečovania daných očkovacích látok, zatiaľ čo 25 percent respondentov s tým nesúhlasí. V EÚ s týmto nesúhlasí 19 percent opýtaných.

Prieskum sa uskutočnil v máji a zúčastnilo sa na ňom viac ako 26-tisíc Európanov z 27 členských štátov EÚ. Z tisíc slovenských respondentov takmer polovica patrila do skupiny ľudí, ktorí už sú zaočkovaní alebo sa chcú dať zaočkovať niekedy počas tohto roka.

Viac k témam: Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Očkovanie je cesta ku slobode, myslia si Európania. Aký názor však majú Slováci? © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top