Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Obvinený v kauze objednávok vrážd Žilinku a Lipšica zostáva vo väzbe, voči rozhodnutiu sa odvolal

Obvinený v kauze objednávok vrážd Žilinku a Lipšica zostáva vo väzbe, voči rozhodnutiu sa odvolal

23.3.2021 (Webnoviny.sk) – Dušan K., ktorý je obvinený v kauze objednávok vrážd generálneho prokurátora Maroša Žilinku a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ostáva vo väzbe. Ako informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Katarína Kudjáková, sudca pre prípravné konanie ŠTS v Banskej Bystrici na základe žiadosti prokurátora v utorok 23. marca predĺžil u obvineného lehotu trvania väzby do 21.novembra 2021.


Sudca nenahradil väzbu nad obvineným dohľadom probačného a mediačného úradníka. Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.


Kolúznu väzbu sudca zamietol

„Sudca pre prípravné konanie zároveň zamietol návrh prokurátora na rozšírenie dôvodov väzby u obvineného Dušana K. Dôvodom väzby u obvineného naďalej ostáva obava z pokračovania v trestnej činnosti, teda preventívna väzba,” doplnila hovorkyňa s tým, že rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko prokurátor podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Dušan K. je stíhaný pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy formou účastníctva. ŠTS ho do väzby zobral 23. septembra 2020 pre obavu z možného úteku a pokračovania v trestnej činnosti. Sudca vtedy zároveň neakceptoval návrh prokurátora na kolúznu väzbu.

Príprava úkladnej vraždy

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala 21. septembra 2020 Dušana K. v rámci policajnej akcie „Objednávka“. Ako polícia objasnila, vyšetrovateľ Dušana K. ešte v nedeľu 20. septembra 2020 obvinil z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy s tým, že sa jej mal dopustiť v štádiu prípravy, ktorá je rovnako trestná.

„Skutku sa mal dopustiť na dvoch osobách, na chránenej osobe, ktorou je tiež verejný činiteľ, ale aj osoba, ktorá plní povinnosti uložené na základe zákona a tiež z osobitného motívu, ktorým je objednávka alebo v úmysle získať majetkový prospech,“ priblížila polícia a doplnila, že na trestnom čine sa mal zúčastniť ako objednávateľ.

Viac k témam: príprava vraždy, súd, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Obvinený v kauze objednávok vrážd Žilinku a Lipšica zostáva vo väzbe, voči rozhodnutiu sa odvolal © SITA Všetky práva vyhradené.


Top