Ste tu
Home > Ekonomika > O odpustenie odvodov požiadalo v apríli takmer 35-tisíc zamestnávateľov a SZČO, ktorým výrazne klesli príjmy

O odpustenie odvodov požiadalo v apríli takmer 35-tisíc zamestnávateľov a SZČO, ktorým výrazne klesli príjmy

Zdieľaj tento článok

19.5.2020 (Webnoviny.sk) – O odpustenie poistného na sociálne poistenie za apríl doteraz požiadalo Sociálnu poisťovňu 34 551 subjektov, z toho bolo 15 035 SZČO a 19 516 zamestnávateľov. Túto možnosť mali zamestnávatelia alebo povinne poistené SZČO, ktoré boli v apríli nútené uzatvoriť aspoň jednu prevádzku najmenej na 15 dní. Informoval o tom hovorca poisťovne Peter Višváder.


Možnosť požiadať o odklad poistného za marec využilo 11 791 subjektov, z toho bolo 5 281 SZČO a 6 510 zamestnávateľov.


O odklad žiadali tí zamestnávatelia a povinne poistené SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.

Sociálna poisťovňa sa pri vybavovaní tejto agendy stretáva s viacerými chybami žiadateľov. “K najčastejším patrí to, že odosielateľ uvedie nesprávny alebo neexistujúci variabilný symbol, ktorý umožňuje rýchlu a presnú identifikáciu žiadateľa. Tiež sa vyskytujú prípady, že odosielateľ síce uvedie správny variabilný symbol, ale nie je registrovaný ako odvádzateľ poistného za marec 2020 (napr. ukončil činnosť pred marcom alebo začína až v apríli),” tvrdí hovorca poisťovne.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Niektorí žiadatelia si zase pozorne neprečítajú upozornenia pre vyplnenie jednoduchého formuláru, ktoré sú v ňom uvedené a do niektorých políčok vpisujú údaje a informácie, ktoré tam nepatria.

Sociálna poisťovňa sa pri súčasných mimoriadnych počtoch požiadaviek musí zaoberať aj overovaním správnych údajov a odstraňovaním týchto chýb.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, sociálne dávky, SZČO, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – O odpustenie odvodov požiadalo v apríli takmer 35-tisíc zamestnávateľov a SZČO, ktorým výrazne klesli príjmy © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top