Ste tu
Home > Správy > O kreslo prezidenta Srí Lanky sa uchádza rekordných počet kandidátov, medzi nimi aj dvaja mnísi

O kreslo prezidenta Srí Lanky sa uchádza rekordných počet kandidátov, medzi nimi aj dvaja mnísi

7.10.2019 (Webnoviny.sk) – O kreslo hlavy štátu chce v novembrových prezidentských voľbách na Srí Lanke zabojovať rekordných 35 kandidátov. Svoje nominácie odovzdali v pondelok. Súčasný prezident Maithripala Sirisena sa rozhodol už viac nekandidovať.

Do volebného súboja však vstupuje populárny bývalý šéf rezortu obrany Gotabaja Rajapaksa, ktorý je považovaný za favorita. Obľúbenosť Rajapaksu súvisí s jeho podielom na ukončení dlhoročnej občianskej vojny na Srí Lanke pred desiatimi rokmi.

Jeho hlavným rivalom bude kandidát vládnej koalície Sajith Premadasa, syn bývalého prezidenta Ranasingheho Premadasu, ktorého v roku 1993 zavraždili Tamilskí tigri. Povstalci v občianskej vojne nakoniec utrpeli porážku.

Medzi prezidentskými kandidátmi sú dvaja budhistickí mnísi, štyria členovia moslimskej menšiny, dvaja príslušníci tamilskej komunity a len jedna žena. Prezidentské voľby na Srí Lanke sa uskutočnia 16. novembra.

Viac k témam: prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – O kreslo prezidenta Srí Lanky sa uchádza rekordných počet kandidátov, medzi nimi aj dvaja mnísi © SITA Všetky práva vyhradené.

Top