Ste tu
Home > Správy > Slovensko > O dotáciu na obedy zadarmo musia požiadať zriaďovatelia škôl, ústredie práce pripravilo metodiku

O dotáciu na obedy zadarmo musia požiadať zriaďovatelia škôl, ústredie práce pripravilo metodiku

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Zriaďovatelia škôl musia do 10. januára 2019 podať žiadosť o poskytnutie dotácie na obedy. V žiadosti uvedú počet detí, na ktoré žiadajú dotáciu.


Počet detí

V prípade materských škôl ide o všetky deti v poslednom ročníku a deti v hmotnej núdzi z ostatných ročníkov, v prípade základných škôl len o deti v hmotnej núdzi. K deťom v hmotnej núdzi priloží zriaďovateľ k žiadosti aj zoznam detí.


Ako povedala pre agentúru SITA informovala Barbora Petrová z tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce, úrad práce do 25. januára vyplatí dotáciu na obdobie od 1. januára 2019 do 31. augusta 2019.

Žiadateľ o dotáciu do 10. augusta 2019 aktualizuje počet detí a priloží zoznam detí v hmotnej núdzi v materskej škole, na ktoré žiada o dotáciu na obdobie od 1. septembra 2019 do 31. decembra 2019.

Zmeny nahlási úradu

V prípade, že počas obdobia medzi dvoma poskytnutiami dotácie pribudne dieťa v hmotnej núdzi, žiadateľ túto zmenu nahlási úradu a takéto dieťa zahrnie do vyúčtovania dotácie.

V prechodnom období kým začne platiť zákon o obedoch zadarmo pre základné školy, teda od nového školského roka, zriaďovatelia žiadajú o dotáciu pre deti v hmotnej núdzi do 10. januára 2019. K žiadosti priložia zoznam detí, ktoré majú nárok na dotáciu, a úrad práce ju vyplatí do 25. januára budúceho roka.

Do 10. septembra 2019 základná škola buď predloží aktualizovaný zoznam detí, alebo predloží žiadosť o dotáciu, ak nepoberala dotáciu od 1. januára 2019. Úrad vyplatí dotáciu do 25. septembra 2019.

Celoslovenské školenie pracovníkov

Ústredie práce a rodiny intenzívne pripravuje poskytovanie dotácie. Má pripravenú metodiku a 12. a 13. decembra zorganizuje celoslovenské školenie pracovníkov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí budú následne poskytovať informácie zriaďovateľom o zmenách.

Parlament v utorok schválil novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, ktorá sa týka obedov zadarmo. Deti posledného ročníka materských škôl budú mať obedy zadarmo od 1. januára 2019 a žiaci základných škôl od 1. septembra 2019.

Viac k témam: Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, obedy pre školákov, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – O dotáciu na obedy zadarmo musia požiadať zriaďovatelia škôl, ústredie práce pripravilo metodiku © SITA Všetky práva vyhradené.


Top