Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Novým náčelníkom mestskej polície v Bratislave bude bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila

Novým náčelníkom mestskej polície v Bratislave bude bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Novým náčelníkom Mestskej polície Bratislavy bude Marek Gajdoš, bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila. O jeho vymenovaní vo štvrtok rozhodli poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.


Bezpečnosť v meste

Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla je otázka bezpečnosti v hlavnom meste mimoriadne dôležitá a pozícia náčelníka mestskej polície je jednou z kľúčových v tejto téme.


Nemôžeme si dovoliť prizerať sa, ako v Bratislave v samotnom centre mesta vznikajú zóny, kam je lepšie vôbec nejsť alebo tadiaľ prejsť,“ uviedol na margo bezpečnosti v meste Vallo.

Hoci v Bratislave pôsobí najviac mestských policajtov spomedzi slovenských miest, pri prepočte na obyvateľov je v hlavnom meste na jedného mestského policajta 1 589 obyvateľov, zatiaľ čo napríklad v Košiciach je to 1 014 a v Žiline približne 927 obyvateľov.

S týmto sa nemôžeme uspokojiť a počet mestských policajtov musíme zvýšiť,“ doplnil primátor Bratislavy.

Zvýšenie rozpočtu

Ruka v ruke so zvýšením počtu pochôdzkarov ide tiež podľa neho ich profesionalizácia a vzdelávanie aj s ohľadom na nové situácie, s ktorými sú v uliciach mesta denne konfrontovaní.

Ďalšou výzvou pre mestskú políciu je aj posilnenie jej viditeľnosti v uliciach, a to zintenzívnením peších hliadok. Pre zabezpečenie stanovených cieľov navrhuje preto primátor zvýšenie rozpočtu mestskej polície pre tento rok o jeden milión eur.

Sú určité štandardy a nemalo by byť viac ako tisíc obyvateľov na jedného mestského policajta. Momentálny stav je taký, že tých obyvateľov je okolo 1 600. Lepší stav môžeme dosiahnuť, ak sa zvýši rozpočet mestskej polície. Ak sa to nepodarí naraz, tak nejaké zmeny môžeme začať aj pomalšími krokmi. Všetko však závisí výlučne od financií,“ povedal na brífingu po hlasovaní poslancov Marek Gajdoš.

Medzi základné povinnosti mestskej polície patrí zabezpečovanie verejného poriadku a ochrany životného prostredia, plnenie úloh zadávaných orgánmi samosprávy a tiež prevencia a poskytovanie asistencie verejnosti.

Viac k témam: Mestská polícia hlavného mesta SR Bratislavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Novým náčelníkom mestskej polície v Bratislave bude bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila © SITA Všetky práva vyhradené.


Top