Ste tu
Home > Správy > Svet > Nové sankcie zo Západu sa rovnajú ekonomickej vojne, varuje Bielorusko

Nové sankcie zo Západu sa rovnajú ekonomickej vojne, varuje Bielorusko

22.6.2021 (Webnoviny.sk) – Nové západné sankcie na Bielorusko pre nútený odklon dopravného lietadla sa podľa Minsku rovnajú vyhláseniu „ekonomickej vojny“. Bielorusko pohrozilo odvetnými opatreniami.


Spojené štáty americké, Európska únia (EÚ), Spojené kráľovstvo a Kanada uvalili sankcie na niekoľkých bieloruských popredných predstaviteľov.


Ministri členských štátov EÚ zároveň pripravili sériu sankcií zameraných na kľúčové časti Bieloruského exportu – vývoz uhličitanu draselného, ktorý je bežnou prísadou do hnojív, či ropných výrobkov.

Sankcie uškodia najmä obyvateľom

Bieloruský rezort zahraničia odsúdil plány EÚ na sektorové sankcie. Tie podľa neho uškodia bežným ľuďom a „hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny“.

Ministerstvo varovalo, že Bielorusko bude nútené prijať odvetné opatrenia, ktoré ublížia spoločnostiam zo Západu.

Opozičného novinára vytiahli z lietadla

Bieloruská letová kontrola nariadila 23. mája letu spoločnosti Ryanair z Grécka do Litvy pre údajnú bombovú hrozbu odklon do Minsku. Tam po pristátí úrady zatkli opozičného novinára Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube.

EÚ následne v súvislosti s incidentom zakázala bieloruským aerolíniám prelety nad jej územím aj používanie jej letísk.

Viac k témam: sankcie proti Bielorusku, únos
Zdroj: Webnoviny.sk – Nové sankcie zo Západu sa rovnajú ekonomickej vojne, varuje Bielorusko © SITA Všetky práva vyhradené.


Top