Ste tu
Home > Ekonomika > Nové clá voči Číne by mohli poškodiť firme Apple, predaj smartfónov by mohol výrazne klesnúť

Nové clá voči Číne by mohli poškodiť firme Apple, predaj smartfónov by mohol výrazne klesnúť

4.8.2019 (Webnoviny.sk) – Ak administratíva amerického prezidenta USA Donalda Trumpa zrealizuje svoju najnovšiu hrozbu v oblasti ciel voči Číne, výrazne to poškodí americkú firmu Apple.

Uprostred krížovej paľby

Nové clá by mohli na budúci rok na trhu USA znížiť predaj iPhonov o 6 až 8 mil. kusov, uviedol v správe pre investorov analytik technologického sektora Dan Ives zo spoločnosti Wedbush Securities. To by mohlo zisk Applu v budúcom roku zredukovať o 4 percentá. Informuje o tom portál cnn.com.

Šéf Bieleho domu pohrozil zavedením 10-percentných ciel na čínske tovary v hodnote 300 mld. USD, na ktoré sa nevzťahujú doterajšie clá. „Firma Apple sa očividne ocitla uprostred krížovej paľby medzi Washingtonom a Pekingom,“ uviedol Dan Ives zo spoločnosti Wedbush Securities.

Firma nemôže z Číny odísť

Hoci zvýšenie nákladov vyplývajúce z ciel bude firma Apple schopná čiastočne zmierniť prispôsobením dodávateľského reťazca, tento proces bude pomalý.

Výrobca iPhonov možno dokáže presunúť 5 až 7 percent produkcie do Indie a Vietnamu, konštatoval analytik. Firma však nemôže z Číny odísť úplne a zákazníci kupujúci iPhony, budú musieť platiť viac, odkladať nákupy alebo hľadať iné smartfóny.
(1 EUR = 1,1106 USD)

Viac k témam: clá USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Nové clá voči Číne by mohli poškodiť firme Apple, predaj smartfónov by mohol výrazne klesnúť © SITA Všetky práva vyhradené.

Top