Home > Šport > Ostatné športy > Nórska dvojčlenná miešana štafeta získala zlato na MS, Poliaková s Hasillom skončili predčasne

ÖSTERSUND 14. marca (WebNoviny.sk) – Nórski biatlonisti Marte Olsbuová-Röiselandová a Johannes Thingnes Bö získali zlatú medailu vo štvrtkových pretekoch dvojčlenných miešaných štafiet na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde (7. – 17. marca).

Na druhom mieste so stratou 13,4 s na víťazov skončili Taliani Dorothea Wiererová a Lukas Hofer. Bronzovú medailu si vybojovali domáci Hanna Öbergová a Sebastian Samuelsson, keď zaostali o 20,0 s s za víťazným duom. V miešanej štafete jednotlivcov reprezentujú každú krajinu jedna žena a jeden muž, štartuje sa hromadným spôsobom. Okruh je dlhý 1,5 km, celková dĺžka ženskej časti je šesť kilometrov, muži absolvujú 7,5 km. Táto disciplína mala na svetovom šampionáte premiéru.

Nóri s malým glóbusom

Trojnásobný olympijský medailista J. T. Bö má po štvrtku na svojom konte zo svetových šampionátoch už 13 medailí (6-5-2) vrátane dvoch najcennejších kovov zo štvorčlennej miešanej štafety a šprintu mužov na prebiehajúcich MS.

Jeho reprezentačná kolegyňa Olsbuová-Röiselandová má na MS medailovú bilanciu 3-0-1, individuálny kov je však v zbierke chýba. Talian Hofer pridal k dvom bronzom z MS prvé striebro, Wiererová sa teší z piatej medaily (0-2-3). Domáca Öbergová po utorňajšom triumfe v vytrvalostných pretekoch žien pomohla svojej krajine k zisku druhej medaily na domácom šampionáte. Jej reprezentačný kolega Samuelsson sa teší z premiérového cenného kovu z MS.

Malý krištáľový glóbus za celkový triumf v hodnotení disciplíny miešaných štafiet získali Nóri. Druhí skončili Francúzi, tretia priečka sa ušla Talianom, ktorí obhajovali celkové prvenstvo z vlaňajšej sezóny SP. Nóri sa tešia už z celkovo piateho malého glóbusu v tejto disciplíne. Nasledujú Nemci s dvoma triumfmi. Rusi, Česi a Taliani uspeli raz. Miešané štafety sú súčasťou SP od sezóny 2010/2011.

Vedúca štafeta predbehla Slovákov o kolo

Po prvom úseku boli vďaka Wiererovej na čele pretekov Taliani s minimálnym náskokom pred Francúzmi a Ukrajincami. Dmitro Pidručnij dostal ukrajinskú štafetu po druhom úseku na prvé miesto. Druhí Francúzi strácali 5,6 s, tretí boli Rakúšania so stratou 9,1 s. Po treťom úseku boli na čele bok po boku Nóri a Taliani, s minimálnou stretou 2,5 s patrila priebežná priečka domácim Švédom. Na poslednej položke predviedol Nór J. T. Bö bezchybnú streľbu a došiel si po svoju tretiu zlatú medailu na prebiehajúcom svetovom šampionáte. Ako druhí finišovali Taliani, bronzové medaily získali domáci Švédi.

Slovensko v pretekoch reprezentovala dvojica Terézia Poliaková a Tomáš Hasill. Poliaková na prvom úseku štyrikrát dobíjala a štafetu odovzdávala Hasillovi na 22. mieste. Aj Hasilla na svojom úvodnom úseku štyrikrát minul a Slovákom patrila priebežná 23. priečka so stratou vyše dvoch minút na vedúce duo. Na svojom druhom úseku musela Poliaková absolvovať trestný okruh, vedúca štafeta ju predstihla o jedno kolo a Slováci museli predčasne skončiť.

V aktuálnej sezóne Svetového pohára sa uskutočnili dva preteky dvojčlenných miešaných štafiet. Na úvod ročníka triumfovali v slovinskej Pokljuke Nóri Thekla Brunová-Lieová a Lars Helge Birkeland. V americkom Salt Lake City sa z triumfu tešili Taliani Lukas Hofer a Dorothea Wiererová. Rakúšania Lisa Theresa Hauserová a Simon Eder skončili v oboch pretekoch na druhom mieste.

Program šampionátu v Östersunde pokračuje v sobotu 16. marca pretekmi štafiet žien na 4 x 6 km (13.15 h) a mužov na 4 x 7,5 km (16.30 h)

Majstrovstvá sveta 2019 v biatlone – Östersund (Švéd.) – štvrtok

Preteky dvojčlenných miešaných štafiet

1. Nórsko (Marte Olsbuová-Röiselandová, Johannes Thingnes Bö) 35:43,2 min (0+6), 2. Taliansko (Dorothea Wiererová, Lukas Hofer) +13,4 s (0+5), 3. Švédsko (Hanna Öbergová, Sebastian Samuelsson) +20,0 (0+8), 4. Nemecko (Denise Herrmannová, Erik Lesser) +30,5 (0+6), 5. Ukrajina (Anastasia Merkušinová, Dmitro Pidručnij) +41,5 (0+5), 6. Rusko (Jevgenija Pavlovová, Matvej Jelisejev) +52,7 (0+5), … Slovensko (Terézia Poliaková, Tomáš Hasilla) preteky nedokončilo

Konečné poradie miešaných štafiet (po 6 pretekoch)

1. Nórsko 306 bodov, 2. Francúzsko 281, 3. Taliansko 266

Poradie v Pohári národov mužov (po 21 z 23 pretekov)

1. Nórsko 7298 bodov, 2. Francúzsko 6902, 3. Nemecko 6655, … 17. Slovensko 3472

Poradie v Pohári národov žien (po 21 z 23 pretekov)

Doterajšie výsledky na MS 2019:
Štvorčlenné miešané štafety: 1. Nórsko, 2. Nemecko, 3. Taliansko, … 12. Slovensko
Rýchlostné preteky žien: 1. A. Kuzminová (SR), 2. I. L. Tandrevoldová (Nór.), 3. L. Dahlmeierová (Nem.), … 33. I. Fialková, 48. P. Fialková, 86. T. Poliaková (všetky SR)
Rýchlostné preteky mužov: 1. J. T. Bö (Nór.), 2. A. Loginov (Rus.), 3. Q. Fillon-Maillet (Fr.) +16,5 (0), … 39. T. Hasilla, 49. M. Kazár, 54. M. Otčenáš (všetci SR)
Stíhacie preteky žien: 1. D. Herrmannová (Nem.), 2. T. Eckhoffová (Nór.), 3. L.Dahlmeierová (Nem.), … 6. A. Kuzminová, 37. I.Fialková (obe SR)
Stíhacie preteky mužov: 1. D. Pidručnij (Ukr.), 2. J. T. Bö (Nór.), 3. Q. Fillon-Maillet (Fr.), … 45. M. Kazár, 51. M. Otčenáš, 56. T.Hasilla (všetci SR)
Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. H. Öbergová (Švéd.), 2. L. Vittozziová (Tal.), 3. J. Braisazová (Fr.), … 47. T. Poliaková, 58. A. Kuzminová, 70. I. Fialková (všetky SR)
Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. A. Peiffer (Nem.), 2. V. Iliev (Bul.), 3. T. Bö (Nór.), … 40. M. Kazár, 56. M. Otčenáš, 86. M. Šíma (všetci SR)

Zostávajúci program šampionátu:
Sobota 16. marca: štafety žien na 4 x 6 km (13.15) štafety mužov na 4 x 7,5 km (16.30)
Nedeľa 17. marca: preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom (13.15), preteky mužov na 15 km s hromadným štartom (16.00)

Viac k témam: biatlon, MS v biatlone
Zdroj: Webnoviny.sk – Nórska dvojčlenná miešana štafeta získala zlato na MS, Poliaková s Hasillom skončili predčasne © SITA Všetky práva vyhradené.