Ste tu
Home > Kultúra > Film a TV > Nomináciám na ceny Slnko v sieti vládne film Toman, tesne za ním zaostáva Tlmočník

Nomináciám na ceny Slnko v sieti vládne film Toman, tesne za ním zaostáva Tlmočník

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Zoznamu kandidátov na národné ceny Slnko v sieti Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) vládne historická dráma Toman. Snímka režiséra a producenta Ondřeja Trojana získala celkovo 14 nominácií vrátane tej pre Najlepší hraný film.


Film Tlmočník má o dve nominácie menej

Film môže ďalej získať trofej aj v kategóriách Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár (Zdeňka Šimandlová, Ondřej Trojan), Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Kateřina Winterová), Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Jiří Macháček), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Kristýna Boková), Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Roman Luknár), Najlepší kameramanský výkon (Tomáš Sysel), Najlepšia filmová hudba (Michal Novinski), Najlepší filmový strih (Vladimír Barák), Najlepší filmový zvuk (Jiří Klenka), Najlepší architekt – scénograf (Tomáš Svoboda), Najlepšie kostýmy (Katarína Štrbová Bieliková) a Najlepšie masky (Jana Bílková).


O dve nominácie menej získala roadmovie Tlmočník Martina Šulíka, ktorá je tiež nominovaná na najlepší hraný film. Ceny môže vyhrať aj za réžiu, scenár (Marek Leščák, Martin Šulík), ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Zuzana Mauréry), mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Jiří Menzel, Peter Simonischek), ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Anna Rakovská), kameru (Martin Štrba), hudbu (Vladimír Godár), strih (Olina Kaufmanová), zvuk (Pavel Rejholec, Klaus Kellerman), scénografiu (František Lipták) a kostýmy (Katarína Hollá).

Trojica animovaných filmov

O trofej v kategórii Najlepší hraný film bojujú aj snímky Hmyz od Jana Švankmajera a Jan Palach Roberta Sedláčka. Najlepším dokumentárnym filmom sa môžu stať Posledný autoportrét od Mareka Kuboša, Válek Patrika Lančariča a Okupácia 1968, za ktorým stoja režisérky Jevdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elisa Scheidt, Magda Szymków a režisér Stephan Komandarev.

Za Najlepší animovaný film vyhlásia jeden z trojice Fifi Fatale režisérky Márie Kralovič, Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla od Ivany Šebestovej a Kataríny Kerekesovej a Monštrum od Martina Snopeka.

Intenzívna spolupráca s Českom

Spolu s Kateřinou Winterovou a Zuzanou Mauréry o cenu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon súťažia aj Zuzana Bydžovská (Jan Palach) a Gabriela Marcinková (Dôverný nepriateľ), v mužskej kategórii nominovaných dopĺňa Martin Huba (Hovory s TGM).

V kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe sa o cenu uchádza aj Zuzana Porubjaková (Dôverný nepriateľ). V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe nominovali aj Mariána Geišberga (Čertovské pero) a Jiřího Lábusa (Hmyz). Trojicu nominovaných v kategórii Najlepšia filmová réžia dopĺňa Marek Kuboš (Posledný autoportrét).

“Teším sa, že aj tento rok sme mohli vyberať z kvalitných filmov, o čom svedčia aj nominácie. Tie zároveň potvrdili pretrvávajúci trend intenzívnej spolupráce našich a českých filmových tvorcov, keďže väčšina nominovaných hraných filmov bola nakrútená v koprodukcii. Je to len potvrdenie toho, aké dôležité je pre nás vytvárať si vzťahy na medzinárodnom poli a potvrdzovať pozície Slovenska ako relevantného koprodukčného partnera pre ostatný filmový svet,” vyjadrila sa o cenách prezidentka SFTA Wanda Adamík Hrycová.

Výnimočný ročník

Členovia akadémie v aktuálnom 9. ročníku vyberali z 29 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, z ktorých do druhého kola posunuli 14 projektov.

“Tento ročník Slnka v sieti je výnimočný niekoľkými prvenstvami v rámci nominácií. Najvýraznejším je, že po prvý raz je v kategórii najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe nominovaná dvojica hercov za film Tlmočník a film Trojan so štrnástimi nomináciami, čo je o jednu viac ako ich získal na Českého leva, vyrovnal rekord Muziky z roku 2008,“ zhodnotil filmový publicista a člen prezídia SFTA Miroslav Ulman.

Týždeň slovenského filmu

Slávnostné udeľovanie cien Slnko v sieti sa uskutoční v piatok 5. apríla a v priamom prenose ho na Jednotke odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska. Počas slávnostného večera udelia aj cenu za výnimočný prínos slovenskej kinematografii a divácku cenu, o ktorej v internetovom hlasovaní rozhodne verejnosť.

Snímky ocenené v kategórii Najlepší hraný film, Najlepší dokumentárny film a Najlepší animovaný film si budú môcť diváci pozrieť počas Maratónu slovenského filmu, ktorý sa 6. apríla uskutoční v sieti kín Cinemax.

V ten deň zároveň odštartuje v Kine Lumiere aj Týždeň slovenského filmu, ktorý okrem vyše tridsiatich hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2018, ponúkne aj bohatý sprievodný program v podobe workshopov, masterclassov či odborných diskusií.

Prehľad nominácií na ceny Slnko v sieti:

Najlepší hraný film:
Hmyz – réžia: Jan Švankmajer, producenti: Jaromír Kallista, Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská
Jan Palach – réžia: Robert Sedláček, producenti: Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz, Silvia Panáková, Erik Panák
Tlmočník – réžia: Martin Šulík producenti: Rudolf Biermann, Martin Šulík, Bruno Wagner
Toman – réžia: Ondřej Trojan, producenti: Ondřej Trojan, Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská

Najlepší dokumentárny film:
Okupácia 1968 – réžia.: Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elisa Scheidt, Magda Szymkow, Stephan Komandarev, producent: Peter Kerekes
Posledný autopotrét – réžia: Marek Kuboš, producent: Marek Kuboš
Válek – réžia: Patrik Lančarič, producent: Peter Kelíšek

Najlepší animovaný film:
Fifi Fatale – réžia: Mária Kralovič, producent: Peter Badač
Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla – réžia: Ivana Šebestová, Katarína Kerekesová, producenti: Katarína Kerekesová, Martin Vandas
Monštrum – réžia: Martin Snopek, producent: Martin Snopek

Najlepšia filmová réžia:
Marek Kuboš – Posledný autopotrét
Martin Šulík – Tlmočník
Ondřej Trojan – Toman

Najlepší filmový scenár:
Marek Leščák, Martin Šulík – Tlmočník
Zdeňka Šimandlová, Ondřej Trojan – Toman
Jan Švankmajer – Hmyz

Najlepší kameramanský výkon:
Tomáš Sysel – Toman
Martin Štrba – Tlmočník
Martin Žiaran – Pivnica

Najlepší filmový strih:
Vladimír Barák – Toman
Olina Kaufmanová – Tlmočník
Maroš Šlapeta – Válek

Najlepší filmový zvuk:
Jiří Klenka – Toman
Pavel Rejholec, Klaus Kellerman – Tlmočník
Ivo Špalj – Hmyz

Najlepšia filmová hudba:
Vladimír Godár – Tlmočník
Michal Novinski – Toman
Vladislav Šarišský – Válek

Najlepší architekt – scénograf:
Henrich Boráros – Čertovské pero
František Lipták – Tlmočník
Tomáš Svoboda – Toman
Jan Švankmajer, Václav Švankmajer – Hmyz

Najlepšie kostýmy:
Katarína Hollá – Tlmočník
Andrea Králová – Čertovské pero
Katarína Štrbová Bieliková – Toman

Najlepšie masky:
Jana Bílková – Toman
Zdeněk Klika – Čertovské pero
Juraj Steiner – Hovory s TGM

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe:
Zuzana Bydžovská za úlohu Matky vo filme Jan Palach
Gabriela Marcinková za úlohu Zuzany vo filme Dôverný nepriateľ
Zuzana Mauréry za úlohu Edity vo filme Tlmočník
Kateřina Winterová za úlohu Pesly Tomanovej vo filme Toman

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
Kristýna Boková za úlohu Milady Třískalovej vo filme Toman
Zuzana Porubjaková za úlohu Moniky vo filme Dôverný nepriateľ
Anna Rakovská za úlohu Trudy vo filme Tlmočník

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe:
Martin Huba za úlohu Masaryka vo filme Hovory s TGM
Jiří Macháček za úlohu Zdeňka Tomana vo filme Toman
Jiří Menzel, Peter Simonischek za úlohy Aliho a Georga vo filme Tlmočník

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
Marián Geišberg za úlohu Špilku vo filme Čertovské pero
Jiří Lábus za úlohu Borovičku vo filme Hmyz
Roman Luknár za úlohu Jana Masaryka vo filme Toman

Viac k témam: CINEMAX, nominácie, Slnko v sieti, Týždeň slovenského filmu
Zdroj: Webnoviny.sk – Nomináciám na ceny Slnko v sieti vládne film Toman, tesne za ním zaostáva Tlmočník © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top