Ste tu
Home > Kultúra > Knihy > Nobelovu cenu za literatúru získala Louise Glück

Nobelovu cenu za literatúru získala Louise Glück

Zdieľaj tento článok

8.10.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 8. októbra 14:02


Nobelovu cenu za literatúru získala americká poetka Louise Glück za jej “nezameniteľný poetický hlas, ktorý so strohou krásou robí individuálnu existenciu univerzálnou”. V Štokholme to vo štvrtok oznámil stály tajomník Švédskej akadémie Mats Malm.


Sedemdesiatsedemročná Glück debutovala v roku 1968 zbierkou Firstborn. Krátko na to sa zaradila medzi najvýznamnejších básnikov súčasnej americkej literatúry. Jej tvorba je “charakteristická snahou o jasnosť” a často sa zameriava na detstvo, rodinný život a blízke vzťahy s rodičmi a deťmi, uvádza sa na webstránke nobelprize.org.

Okrem Nobelovej ceny si vyslúžila aj viaceré ďalšie literárne ocenenia, napríklad v roku 1993 získala Pulitzerovu cenu za zbierku The Wild Iris. Jej zatiaľ posledná zbierka Faithful and Virtuous Night jej zase v roku 2014 vyniesla americkú National Book Award.

Poetka, ktorá je tiež profesorkou anglického jazyka na Yalovej univerzite, dostane spolu s prestížnym ocenením aj zlatú medailu a finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún (v prepočte zhruba 953-tisíc eur).

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.nobelprize.org.

Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za literatúru
Zdroj: Webnoviny.sk – Nobelovu cenu za literatúru získala Louise Glück © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top