Ste tu
Home > Ekonomika > Niektorí odberatelia sú podľa elektroenergetikov zvýhodnení na úkor iných, ale ÚRSO zmeny nechystá

Niektorí odberatelia sú podľa elektroenergetikov zvýhodnení na úkor iných, ale ÚRSO zmeny nechystá

27.7.2019 (Webnoviny.sk) – Energetici volajú po „uprataní“ taríf za distribúciu elektriny, ktoré vstupujú do koncových cien elektriny. Ako uviedol po odbornej konferencii pre agentúru SITA riaditeľ divízie Sieťový obchod zo spoločnosti Východoslovenská distribučná Jaroslav Hrušč, zjednodušenie a zjednocovanie taríf za distribúciu je cestou do budúcnosti.

Dodávateľov energií ubudlo

„S tým je nevyhnutne spojená aj otázka, nakoľko sú dnes používané tarify aktuálne a aký je správny mix medzi adresnosťou a socializáciou distribučných poplatkov. Stále totiž existujú určité, historicky už prekonané vzorce, podľa ktorých sú niektorí odberatelia zvýhodnení na úkor iných,“ povedal Hrušč.

Energetickí odborníci sa na košickej konferencii „Dodávateľ elektriny a distribútor 2019“ zhodli na tom, že slovenský elektroenergetický trh prešiel od začiatku liberalizácie pozitívnymi zmenami. Podľa východoslovenských energetikov však stále aktuálnou témou je miera regulácie.

„Na jednej strane stoja reálne príklady hroziacej energetickej chudoby, na druhej strane zase visí otáznik, čo všetko je nevyhnutné regulovať, aby sa pritom vytvárali podmienky pre konkurenčné a nedeformované prostredie,“ myslí si Hrušč. Zároveň upozornil aj na to, že dodávateľov energií ubudlo, čo môže byť na škodu zdravej konkurenčnej súťaži.

Celospoločenská diskusia

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) neplánuje v tejto veci v súčasnosti zmeny. „ÚRSO ako nezávislý a odborný úrad nekomentuje vyjadrenia regulovaných subjektov. Úrad v tejto oblasti žiadne zmeny nechystá,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Regulátor zdôraznil, že akýmkoľvek prípadným zmenám v uvedenej problematike musí najprv predchádzať rozsiahla odborná a celospoločenská diskusia. „Prípadné zmeny v tarifách za distribúciu elektriny by totiž mohli mať ekonomický dopad na slovenské domácnosti,“ zdôranil Igaz.

Viac k témam: elektrina, ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, VSD Východoslovenská distribučná
Zdroj: Webnoviny.sk – Niektorí odberatelia sú podľa elektroenergetikov zvýhodnení na úkor iných, ale ÚRSO zmeny nechystá © SITA Všetky práva vyhradené.

Top