Ste tu
Home > Spravodajstvo > Niekdajší generálny sekretár FIFA Valcke bral úplatky, musí vrátiť takmer dva milióny eur

Niekdajší generálny sekretár FIFA Valcke bral úplatky, musí vrátiť takmer dva milióny eur

Zdieľaj tento článok

30.10.2020 (Webnoviny.sk) – Niekdajší generálny sekretár Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Jerome Valcke je podľa švajčiarskej justície vinný z korupcie a falšovania dokumentov. V minulosti mal prijať úplatky za to, že ovplyvní pridelenie vysielacích práv na majstrovstvá sveta 2026 a 2030 pre oblasti Stredného východu, severnej Afriky, Grécka a Talianska.


Splátky dlhu

V súvislosti s týmito úplatkami mal falšovať dokumenty, platby smeroval cez svoju súkromnú spoločnosť ako splátky dlhu z minulosti.


Valcke prišiel o post v exekutíve FIFA v roku 2016, vtedy za iné previnenia, akým čelil tentokrát.

Súd mu za to vymeral podmienečný trest na 120 dní a pokutu 1,75 milióna eur, ktorú musí vrátiť na účty FIFA. Vyšetrovateľ pritom žiadal pre Valckeho tri roky za mrežami.

Šéf PSG očistený

Za “nadprácu” pri prideľovaní vysielacích práv v Ázii a Afrike sa mala Valckemu nedovolene revanšovať spoločnosť beIN, ktorej šéfom je Nássir Al-Chelaifí – prezident francúzskeho klubu Paríž Saint-Germain. Toho však švajčiarsky súd zbavil obvinení.

“Dnešný rozsudok je zadosťučinenie za všetky obvinenia počas ostatných rokov. Obnovil moju vieru v právo a spravodlivosť,” uviedol prostredníctvom tlačového vyhlásenia Al-Chelaifí, ktorý je tiež členom výkonného výboru Európskej futbalovej únie (UEFA).

Viac k témam: korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Niekdajší generálny sekretár FIFA Valcke bral úplatky, musí vrátiť takmer dva milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top