Ste tu
Home > Správy > Nemeckú kapitánku prepustili z domáceho väzenia, Salvini na rozhodnutie súdu reagoval s hnevom

Nemeckú kapitánku prepustili z domáceho väzenia, Salvini na rozhodnutie súdu reagoval s hnevom

Zdieľaj tento článok

3.7.2019 (Webnoviny.sk) – Nemeckú námornú kapitánku Carolu Rackete, ktorú zatkli v sobotu po tom, ako napriek varovaniam pristála s loďou s migrantmi pri brehoch Talianska, prepustili na slobodu z domáceho väzenia. V utorok o tom rozhodla sudkyňa Alessandra Vella na súde v sicílskom Agrigente.


Prokurátor žiadal zotrvanie vo väzbe

Podľa nej si 31-ročná Rackete “plnila svoju povinnosť zachraňovať životy“, uvádza televízia RAI. Prokurátori žiadali súd, aby nemecká kapitánka zostala ešte v domácej väzbe.


Agrigentský prokurátor Luigi Patronaggio na súde argumentoval tým, že Rackete úmyselne narazila s loďou do policajného člna, ktorý jej bránil v ceste, a tiež, že mala počkať na povolenie, keďže podľa vyšetrovateľov migranti na palube neboli v zúfalom stave núdze, ako tvrdila kapitánka.

Sudkyňa však rozhodla, že talianske zákony, ktoré sú zamerané proti pašerákom migrantov v prípade Rackete neplatia, pretože jej akcia bola “záchranná“, píše tlačová agentúra ANSA.

Salvini reagoval s hnevom

Mimovládna organizácia Sea-Watch rozhodnutie súdu prijala s potešením. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý je známy svojím protiimigrantským postojom, zas na rozhodnutie súdu reagoval s hnevom.

V živom vysielaní na sociálnej sieti Facebook sa vyjadril, že to ide “proti Taliansku a právu“. Tiež povedal, že Taliani sú dobrí ľudia, ale nie sú blázni.

Ignorovať zákon a vraziť do motorového člna pohraničnej polície nie sú dostatočné motívy na väzenie,” napísal zas sarkasticky na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Salvini tiež zopakoval svoje rozhodnutie, že chce poslať “kriminálnu kapitánku Carolu Rackete” naspäť do Nemecka. Ako ho cituje ANSA, kapitánka “je nebezpečná pre národnú bezpečnosť“.

Bezprostredné vyhostenie je však nepravdepodobné, keďže sicílski prokurátori plánujú Rackete 9. júla vypočuť v súvislosti s vyšetrovaním údajného navádzania k ilegálnej migrácii.

Na pobreží pristála bez povolenia

Rackete sa v sobotu rozhodla pristáť s humanitárnou loďou Sea-Watch 3 na talianskom ostrove Lampedusa aj napriek tomu, že talianske úrady jej odmietli dať povolenie.

Salvini totiž zakázal humanitárnym lodiam, aby v talianskych prístavoch vylodili migrantov, pretože podľa neho v podstate pomáhajú prevádzačom.

Rackete pristála na Lampeduse 17 dní po tom, čo nabrala desiatky migrantov na palubu pri pobreží Líbye.

Pri pristávaní poškodila motorový čln talianskej pohraničnej polície, ktorý jej chcel zabrániť v pristátí. Štyrom príslušníkom pobrežnej stráže, ktorí na člne v tom čase boli, sa pri tejto zrážke nič nestalo.

Vykresľujú ju aj ako delikventku

Napriek tomu, že Salvini vykresľuje Rackete ako nebezpečnú delikventku, v Nemecku, Taliansku aj iných častiach Európy ju podporujú.

Jej podporovatelia v Taliansku a Nemecku vyzbierali viac ako 1,3 milióna eur po tom, čo dvojica nemeckých televíznych osobností spustila online zbierku pre kapitánku a Sea-Watch.

V utorok sa tiež v Taliansku konalo viacero pouličných zhromaždení na podporu kapitánky, a to napríklad v mestách Palermo či Pescara.

Zdroj: Webnoviny.sk – Nemeckú kapitánku prepustili z domáceho väzenia, Salvini na rozhodnutie súdu reagoval s hnevom © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top