Ste tu
Home > Správy > Nemecká vláda sa snaží zastaviť štátne financovanie okrajovej neonacistickej strany

Nemecká vláda sa snaží zastaviť štátne financovanie okrajovej neonacistickej strany

19.7.2019 (Webnoviny.sk) – Nemecký kabinet aj parlament odovzdali v piatok na Federálny ústavný súd podnet na zastavenie štátneho financovania krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD).

Vláda sa snaží aspoň o zastavenie pravidelnej štátnej podpory pre túto stranu, ktorá by jej mala prislúchať na základe jej volebných výsledkov, keďže žiadny z predchádzajúcich pokusov postaviť túto stranu mimo zákon doteraz nevyšiel.

Pri tom zatiaľ poslednom, v roku 2017, súd konštatoval, že ide o príliš okrajovú stranu na to, aby sa bolo treba zaoberať jej rozpustením.

NPD získala v posledných parlamentných voľbách v roku 2017 len 0,4 percenta hlasov, keďže veľa z jej dovtedajších voličov prešlo k umiernenejšej nacionalistickej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Na rozdiel od AfD, pri ktorej majú politológovia problém určiť, či je alebo nie je krajne pravicová, NPD je jednoznačne neonacistická strana, odvodzujúca svoju legitimitu od politických subjektov, do ktorých po roku 1945 prešli pohrobkovia nacistického režimu.

Viac k témam: neonacizmus, NPD Národnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecká vláda sa snaží zastaviť štátne financovanie okrajovej neonacistickej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Top