Ste tu
Home > Ekonomika > Nedeľný zákaz predaja môže byť protiústavný. Traja poslanci žiadajú Mikasa, aby ho zrušil

Nedeľný zákaz predaja môže byť protiústavný. Traja poslanci žiadajú Mikasa, aby ho zrušil

15.6.2020 (Webnoviny.sk) – Traja poslanci NR SR Ondrej Dostál (predseda OKS, klub SaS), Radovan Kazda (člen OKS, klub SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) sa v pondelok obrátili na hlavného hygienika Jána Mikasa, aby ho upozornili na možnú protiústavnosť opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorým zakázal nedeľný maloobchodný predaj.


Tri dôvody

Práve z dôvodu protiústavnosti tohto nariadenia poslanci požiadali Jána Mikasa, aby zákaz nedeľného predaja zrušil. Agentúru SITA o tom v pondelok informoval predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál.


Možnú protiústavnosť zákazu nedeľného predaja vidia poslanci v nasledujúcich troch dôvodoch.

“Po prvé je neodôvodnený legitímnym verejným záujmom. Máme pochybnosti o tom, že skutočným dôvodom zákazu nedeľného maloobchodného predaja je ochrana verejného zdravia, keďže prevádzky sú povinné vykonávať dezinfekciu a preventívne opatrenia pravidelne aj počas týždňa,” ozrejmil Dostál.

Po druhé je podľa poslancov neodôvodnene stanovený v takomto rozsahu, ktorý ide nad rámec rozsahu nevyhnutného pre splnenie deklarovaného cieľa.

Nedeľa ako politický dôvod

“Považujeme za nepreukázaný dôvod, pre ktorý je potrebné dezinfikovať celý deň a každú nedeľu. Úrad tiež nevysvetlil, prečo sa to týka len maloobchodných prevádzok a ani to nie všetkých,” doplnil Dostál.

“Po tretie je neodôvodnene stanovený sanitárny deň na nedeľu. Sanitárnym dňom, ak už je potrebný celý deň, čo nie je, môže byť akýkoľvek iný deň v týždni. V rozhodnutí vnímame politické dôvody, aby tým dňom bola práve nedeľa,” dodal Dostál.

Hlavného hygienika poslanci upozornili aj na problematickú právnu povahu opatrení Úradu verejného zdravotníctva ako takých, a teda na ich možnú nezákonnosť.

“V neposlednom rade sme poukázali na negatívne ekonomické dôsledky, ktoré sú s týmto opatrením spojené. Preto sme hlavného hygienika Jána Mikasa požiadali, aby zákaz nedeľného predaja zrušil,” uzavrel Ondrej Dostál.

Viac k témam: zatvorené obchody v nedeľu
Zdroj: Webnoviny.sk – Nedeľný zákaz predaja môže byť protiústavný. Traja poslanci žiadajú Mikasa, aby ho zrušil © SITA Všetky práva vyhradené.


Top