Ste tu
Home > Správy > Slovensko > NAKA v rámci akcie „Daniari“ zatkla 14 ľudí, ide o viacerých bývalých predstaviteľov finančnej správy

NAKA v rámci akcie „Daniari“ zatkla 14 ľudí, ide o viacerých bývalých predstaviteľov finančnej správy

Zdieľaj tento článok

2.7.2021 (Webnoviny.sk) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas posledných troch dní v rámci akcie s názvom „Daniari“ zdržala a obvinila 14 osôb z daňovej trestnej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.


Ide o bývalých čelných predstaviteľov Finančnej správy SR a zamestnancov daňového úradu na rôznych stupňov riadenia. Tí mali zneužívať svoju právomoc a prijímať úplatky za zabezpečenie vyplatenia nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH).


Zasahovali desiatky príslušníkov NAKA

Celkový, len doteraz zadokumentovaný rozsah neoprávnene vyplatených nadmerných odpočtov v prospech tejto zločineckej skupiny presahuje sumu 18 miliónov eur. Pri akcii zasahovalo viac ako 50 príslušníkov NAKA.

Členovia zločineckej skupiny mali vzájomne a koordinovaným konaním zabezpečiť, že si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátanie DPH.

Vyšetrovanie pokračuje

Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu. Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky.

Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie viacerých osôb. Počet obvinených ani výška zistenej škody s najväčšou pravdepodobnosťou nie je konečná. Vyšetrovatelia podľa hovorcu naďalej pokračujú v objasňovaní tejto rozsiahlej trestnej činnosti.

Viac k témam: daňový úrad, neoprávnené odpočty DPH, policajný zásah, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – NAKA v rámci akcie „Daniari“ zatkla 14 ľudí, ide o viacerých bývalých predstaviteľov finančnej správy © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top