Ste tu
Home > Správy > Najvyšší súd USA povolil využitie peňazí Pentagonu na Trumpov múr na hranici s Mexikom

Najvyšší súd USA povolil využitie peňazí Pentagonu na Trumpov múr na hranici s Mexikom

27.7.2019 (Webnoviny.sk) – Americký najvyšší súd umožnil administratíve prezidenta Donalda Trumpa využiť milióny dolárov zo zdrojov Pentagonu na vybudovanie častí múru na hranici s Mexikom.

V prospech tohto kroku sa vyjadrilo päť konzervatívnych sudcov, zatiaľ čo zvyšní štyria liberálni sudcovia boli proti, píše agentúra AP.

Rozhodnutie súdu umožňuje administratíve začať prácu na štyroch kontraktoch financovaných peniazmi z ministerstva obrany v Arizone, Kalifornii a Novom Mexiku. Zdroje na projekty, ktoré predstavujú zhruba 2,5 miliardy dolárov (v prepočte 2,2 miliardy eur), predtým zmrazili súdy nižšej inštancie.

Veľké víťazstvo pre Trumpa

Výstavba múru na hranici s Mexikom bola veľkým sľubom v Trumpovej kampani pred voľbami v roku 2016. Prezident verdikt najvyššieho súdu prijal ako veľké víťazstvo.

„Najvyšší súd Spojených štátov zvrátil príkaz súdu nižšej inštancie, umožnil pokračovanie s múrom na južnej hranici. Veľké víťazstvo pre bezpečnosť hraníc a právny poriadok,“ napísal Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, demokratka Nancy Pelosi v piatok vydala vyhlásenie, v ktorom Trumpa obvinila, že sa usiluje „oslabiť pripravenosť našej armády a kradnúť od našich mužov a žien v uniformách, aby mohol minúť miliardy na zbytočný, neefektívny múr, ktorý Kongres na obojstrannom základe opakovane odmietol financovať“.

Rozhodnutie najvyššieho súdu podľa nej „podkopáva ústavu a právo“. Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer zase rozhodnutie súdu označil za „veľmi poľutovaniahodné a nezmyselné“.

Kongres schválil menej peňazí

Prípad, v ktorom rozhodoval najvyšší súd, začal po 35-dňovom čiastočnom vládnom shutdowne, ktorý nastal ešte v decembri minulého roka. Trump ukončil shutdown vo februári po tom, čo mu Kongres schválil zhruba 1,4 miliardy dolárov na financovanie múru.

On však chcel až 5,7 miliardy dolárov, a preto vyhlásil stav núdze, aby na výstavbu častí múru mohol čerpať peniaze z iných vládnych zdrojov vrátane financií Pentagonu. Využitie peňazí ministerstva obrany mu v máji zablokoval súd nižšej inštancie a začiatkom júla zmrazenie zdrojov potvrdil aj odvolací súd.

Viac k témam: hranica USA – Mexiko, múr, Najvyšší súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd USA povolil využitie peňazí Pentagonu na Trumpov múr na hranici s Mexikom © SITA Všetky práva vyhradené.

Top