Ste tu
Home > Zdravie > Nádorovými ochoreniami na Slovensku trpí 226 tisíc ľudí, postihujú viac ženy ako mužov

Nádorovými ochoreniami na Slovensku trpí 226 tisíc ľudí, postihujú viac ženy ako mužov

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Vyše 226 tisíc ľudí trpí na Slovensku nádorovými ochoreniami, pričom ročne pribudne vyše 34 tisíc nových prípadov. Vyplýva to z kvalifikovaného odhadu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) na rok 2018, ktorého výsledky uviedlo NCZI v tlačovej správe.


Dĺžka života sa zvyšuje

Nádorové ochorenia postihujú viac ženy ako mužov. Na základe spracovaného kvalifikovaného odhadu je prevalencia (počet nových + starých prípadov) nádorových ochorení u mužov na Slovensku vyše 92 tisíc, u žien je to 134 500 prípadov. Ročne sa u nás priemerne diagnostikuje onkologické ochorenie u 0,62 % mužov a 0,57 % žien.


Celkový odhad počtu nových onkologických pacientov pre rok 2018 v SR je 34 272 pacientov. Očakávaná priemerná dĺžka života sa v posledných rokoch v SR zvyšuje, i keď sa zatiaľ iba pomaly približuje k hodnotám vo vyspelých krajinách Európy a Severnej Ameriky.

Dôležitá je prevencia

„Z tohto dôvodu je potrebné počítať aj v budúcich rokoch na Slovensku so zvyšovaním incidencie ochorení spôsobených zhubnými nádormi,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Ako uviedol, tento trend sa dá znižovať prevenciou, na čom participuje aj NCZI.

„Je preto pozitívna správa, že v januári rezort zdravotníctva spustil skríning rakoviny, na ktorom sa podchytí čo najskôr onkologické ochorenie u pacienta, a tým pádom sa zvýši úspešnosť jeho liečby a šanca na uzdravenie,“ uzavrel.

Čo sa týka žien, je najviac novodiagnostikovaných zhubných nádorov prsníka, u mužov to je zhubný nádor kože. Medzi najrizikovejšie patrí u oboch pohlaví zhubný nádor hrubého čreva.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, rakovina
Zdroj: Webnoviny.sk – Nádorovými ochoreniami na Slovensku trpí 226 tisíc ľudí, postihujú viac ženy ako mužov © SITA Všetky práva vyhradené.


Top