Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Na pád letu ET302 reaguje aj Smartwings a pozastavil prevádzku lietadiel Boeing 737 Max 8

Na pád letu ET302 reaguje aj Smartwings a pozastavil prevádzku lietadiel Boeing 737 Max 8

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Český letecký dopravca Smartwings rozhodol s okamžitou platnosťou pozastaviť prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX 8. Agentúru SITA o tom informoval v stredu s tým, že opatrenie sa týka siedmich lietadiel tohto typu.


Smartwings, ktorý prevádzkuje pravidelné lety aj zo slovenských letísk, má vo svojej flotile ďalších 40 lietadiel, tie však dočasným pozastavením nie sú dotknuté.


Zákaz letov Boeing 737 MAX 8

Spoločnosť tak reagovala na rozhodnutie Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA), ktorá v utorok rozhodla o zákaze letov lietadiel Boeing 737 MAX 8 v Európskej únii v súvislosti s nedeľnou leteckou tragédiou rovnakého typu lietadla v Etiópii.

Hovorkyňa Smartwings Vladimíra Dufková pre agentúru SITA uviedla, že naďalej zostávajú v úzkom kontakte s výrobcom lietadiel, spoločnosťou Boeing, s príslušnými úradmi a ich pokynmi sa riadia.

Smartwings sa ospravedlňuje všetkým zákazníkom za nepríjemnosti, ktorí budú dotknutí prípadným zrušením alebo oneskorením letov. Bezpečnosť je a bude vždy našou najvyššou prioritou,” dodala Dufková.

V Prahe už nepristáli dve lietadlá

Lietadlá typu Boeing 737 MAX prevádzkujú na pražskom letisku dvaja dopravcovia – okrem Smartwings aj flydubai.

Uzemnenie týchto strojov je úplne záležitosťou leteckých spoločností, ktoré tiež prijímajú následné opatrenia na základe rozhodnutia EASA. Tých môže byť niekoľko a my ako letisko ich budeme rešpektovať,” informovala v stredu agentúru SITA manažérka externej komunikácie spoločnosti Letiště Praha, a. s., Marika Janoušková. Od leteckých spoločností tiež závisia prípadné rozhodnutia o zrušení niektorých letov.

Na letisku v českej metropole už v utorok nepristáli dve lietadlá českého dopravcu. Išlo o lety z Kapverdských ostrovov a z Dubaja. “Obe lietadlá s cestujúcimi museli pristáť mimo EÚ, v prípade linky z Kapverd pristálo v Tunise a lietadlo z Dubaja pristálo v Ankare,” uviedla Janoušková.

Potvrdila, že pre následnú cestu do Prahy boli letisku pre oba spoje nahlásené už iné typy lietadiel. “Cestujúci z Tunisu už pristáli v Prahe v noci, let z Ankary očakávame v neskorších popoludňajších hodinách,” dodala. Viaceré lety z pražského letiska podľa Janouškovej už boli zmenené na iný typ lietadla, takže väčšinu letov nezrušili.

Viac k témam: Boeing 737 MAX, flydubai, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302), Smartwings
Zdroj: Webnoviny.sk – Na pád letu ET302 reaguje aj Smartwings a pozastavil prevádzku lietadiel Boeing 737 Max 8 © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top