Ste tu
Home > Spravodajstvo > NA NAJBLIŽŠIE DNI PLATIA VÝSTRAHY 3. STUPŇA, NEUROB TÚTO CHYBU!

NA NAJBLIŽŠIE DNI PLATIA VÝSTRAHY 3. STUPŇA, NEUROB TÚTO CHYBU!

Zdieľaj tento článok

Celé územie Slovenskej republiky zažíva v posledných dňoch horúčavy, aké si nepamätajú ani tí najstarší z nás. Hovorí sa o prísune saharského vzduchu a o tom, že máme najväčšie teplo za posledných (minimálne 140 rokov) Nie len pre okres Trebišov, ale pre celé Slovensko vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na dnes, zajtra a pozajtra (11., 12. a 13. augusta) výstrahy 3. stupňa pred teplom.


Suchý august – suché víno, mokrý august – vodnaté víno

Hovorí pranostika, ktorá úplne vystihuje momentálny stav ovzdušia u nás. Extrémne horúčavy pokračujú, v okrese Trebišov sa v najbližších dňoch očakávajú teploty od 36 °C do 38°C. Výstrahy platia približne od 12:00 až do 18:00. Akékoľvek fyzické aktivity vo vonkajšom prostredí sa v tomto čase neodporúčajú. Takéto teploty nie sú pre takmer polovicu augusta bežné a môžu spôsobiť ujmy na zdraví. Zvýšená je aj pravdepodobnosť tvorby požiarov, preto si naozaj dávaj pozor!


Výstrahy? 5 až 6 litrov tekutín je povinnosť!

Lekárka Andrea Fabiánová radí: “Najideálnejšou tekutinou stále ostáva obyčajná voda. Vhodná je najmä čistá voda, minerálne vody, ktoré nemajú veľmi vysoký obsah soli, a tiež nesladené čaje alebo bylinkové nápoje bez cukru.” píše web pluska.sk. V takýchto horúčavách je príjem tekutín a dostatočný pitný režim najdôležitejší a treba si naň dať pozor. Všeobecne platí, že by sme mali vypiť 0,4 l vody na 1 kg našej telesnej váhy. Napríklad, žena, ktorá váži 50 kg by mala prijať za normálnych podmienok minimálne 2 l tekutiny denne. A to nehovoriac o teplotách, aké nás permanentne čakajú v najbližších dňoch.

Daj si pozor!

Nesprav hlúpu chybu a zaraď príjem tekutín na prvé miesto tvojho rebríčka hodnôt aspoň počas týchto dní. Ak budeš počas celého dňa dostatočne hydratovaný/á, dokážeš predísť naozaj zbytočným zdravotným komplikáciám.


výstraha
Zdroj: SHMÚ

Zdroj: SHMÚ, pluska.sk
Foto: morguefile.com

Zdieľaj tento článok

Top