Ste tu
Home > Zaujímavosti > Muž zničil kaligrafický zvitok Mao Ce-tunga v hodnote stoviek miliónov, považoval ho za falzifikát

Muž zničil kaligrafický zvitok Mao Ce-tunga v hodnote stoviek miliónov, považoval ho za falzifikát

8.10.2020 (Webnoviny.sk) – Kaligrafický zvitok bývalého čínskeho vodcu Mao Ce-tunga v odhadovanej hodnote miliónov dolárov, ktorý minulý mesiac ukradli pri lúpeži v Hongkongu, našli poškodený a rozpolený.

Polícia koncom septembra zatkla 49-ročného muža, dôvodom bolo podozrenie z manipulácie s ukradnutým majetkom. Podľa The South China Morning Post cenný predmet rozrezal na dve časti po tom, ako ho kúpil za 500 hongkonských dolárov (zhruba 54 eur) a domnieval sa, že si zadovážil falošný exemplár.

Niekoľkomiliónová lúpež u zberateľa

Vyšetrovatelia uviedli, že zvitok bol súčasťou septembrovej niekoľkomiliónovej lúpeže v byte zberateľa menom Fu Čchun-siao, ktorý je dobre známy vďaka bohatej zbierke známok a umeleckých artefaktov.

V čase vlámania sa nachádzal v pevninskej Číne, keďže od januára nebol v Hongkongu pre pandémiu koronavírusu.

Polícia našla len niektoré z ukradnutých vecí

Zlodeji si z bytu odniesli asi 24-tisíc poštových známok, 10 mincí a sedem kaligrafických zvitkov. Fu Čchun-siao odhadoval, že iba zvitok Mao Ce-tunga mal hodnotu asi 300 miliónov dolárov (asi 255 miliónov eur).

Polícia v súvislosti s lúpežou zadržala troch mužov, pričom najmenej dvaja ich komplici sú naďalej na slobode. Niektoré z ukradnutých vecí sa podarilo nájsť, ale spomenutých 24-tisíc známok ani ďalších šesť kaligrafických zvitkov medzi nimi nebolo.

Viac k témam: krádež, lúpež, zlodeji
Zdroj: Webnoviny.sk – Muž zničil kaligrafický zvitok Mao Ce-tunga v hodnote stoviek miliónov, považoval ho za falzifikát © SITA Všetky práva vyhradené.

Top