Ste tu
Home > Spravodajstvo > MŠK Žilina je v likvidácii, Fortuna ligu už nedohrá a prepustil aj najdrahších hráčov

MŠK Žilina je v likvidácii, Fortuna ligu už nedohrá a prepustil aj najdrahších hráčov

30.3.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. marca, 16:29


Do veľkých problémov sa dostal druhý tím fortunaligovej tabuľky MŠK Žilina. Podľa portálu sport.sk dostalo 15 hráčov výpoveď a klub je v likvidácii. “Ich pôsobenie v ‘žlto-zelenom’ drese oficiálne skončí k 1. aprílu 2020. Od tohto dátumu si budú môcť hľadať nového zamestnávateľa,” referuje spomenutý web. Sedemnásobný slovenský šampión, ktorý si zahral aj v skupinovej časti Ligy majstrov, je na začiatku likvidačného procesu.


“Dňa 27. marca 2020, čo bolo v piatok, jediný akcionár spoločnosti MŠK Žilina, a.s. ako spoločnosť PRETO spol. s.r.o., prijala rozhodnutie, kde pristúpila k rozhodnutiu zrušiť spoločnosť MŠK Žilina. Od tohto dátumu je spoločnosť zrušená. Vzhľadom na krátku dobu, keďže rozhodnutie bolo prijaté len v piatok a dnes je pondelok, robíme len prvotné úkony, ktoré smerujú k likvidácii. V prvom kole sme vypovedali hráčske zmluvy, ktoré sú pre klub finančne najviac zaťažujúce a po uplynutí výpovednej lehoty, ktorá je jeden mesiac, budú títo hráči voľnými a budú môcť hrať za iné kluby, pokiaľ bude o nich samozrejme záujem,“ uviedol pre sport.sk likvidátor Rastislav Otruba.

Koronavírus zasahuje do chodu športových klubov

MŠK Žilina je v tabuľke prerušenej Fortuna ligy 2019/2020 na 2. mieste s odstupom desiatich bodov na vedúci Slovan Bratislava. Najvyššia slovenská súťaž je pre pandémiu ochorenia COVID-19 dočasne prerušená do konca apríla a nie je jasné, či sa po tomto termíne bude hrať.

“Futbalový klub MŠK Žilina patrí nielen k tradičným, ale aj najúspešnejším slovenským klubom posledných rokov. Našou dlhodobou stratégiou je rozvíjať talent detí do takej miery, aby sa s futbalom v dospelosti mohli aj živiť. Život a aktuálna, nepredvídateľná situácia nás v klube priviedla do bodu, kedy musí ísť zábava a futbal bokom, naopak zdravie a zápas o prežitie najzraniteľnejších musí byť absolútnou prioritou nás všetkých. Tak, ako je momentálne zasiahnutá celá spoločnosť, tak sa táto neočakávaná situácia premieta aj do chodu športových klubov, MŠK Žilina nevynímajúc,” uvádza MŠK Žilina na svojom klubovom webe.

Klub získal slovenské tituly v rokoch 2002, 2003, 2004, 2007, 2010, 2012 a 2017. V ročníku 2010/2011 sa prebojoval do skupinovej časti LM, v ktorej však prehral všetkých šesť zápasov. Londýnskemu FC Chelsea podľahol 1:4 a 1:2, francúzskemu tímu Olympique Marseille 0:7 a 0:1 a ruskému klubu Spartak Moskva 1:2 a 0:3.

Prinášame vám celé stanovisko klubu tak, ako ho v pondelok popoludní zverejnil klubový web “šošonov”:

“Stratégia financovania klubu je založená na príjmoch z predaja hráčov. Napr. pri poslednom väčšom transfere klubu – prestupe Roba Boženíka známe okolnosti spôsobili, že sme museli pristúpiť na splátkový kalendár, pričom doteraz sme zinkasovali z Holandska len 1/10 transferovej sumy. Rozpočet klubu na rok 2020 je postavený na príjme z transferov hráčov počas letného prestupového obdobia. Dnes je viac ako pravdepodobné, že príjem z letných prestupov sa bude blížiť nule.

Najväčšiu časť osobných nákladov klubu tvoria mzdy profesionálnych hráčov. Klub, vedomý si narastajúcich obmedzení a stále väčšej neistoty v aktuálnej situácii, preto poslal mailovú správu hráčom s profesionálnymi zmluvami s návrhom dodatkov, v ktorých sme požadovali počas trvania tejto mimoriadnej situácie, každému individuálne, dočasne znížiť základné platy.

V súčasnej situácii mohli hráči s profesionálnymi zmluvami prejaviť solidárnosť, a to najmä k ľuďom, ktorí sa podieľali na ich výchove, ktorí im zabezpečovali servis a podmienky.

Vyjednávanie hráčov považuje klub za neférové

Klub cíti zodpovednosť za každého, kto v klube alebo pre klub pracuje. A preto, aby sme nenarušili našu stratégiu v tejto mimoriadnej situácii, myslíme od začiatku najmä na tých najdôležitejších, a to sú radoví zamestnanci a tréneri mládeže (MŠK Žilina má aktuálne 36 zamestnancov na trvalý pracovný pomer, 17 zamestnancov na dohodu, 50 SZČO v pozíciách trénerov, masérov, fyzioterapeutov a 51 profesionálnych hráčov).

Oni sú okrem iného najzraniteľnejší, pretože najmä SZČO nemajú v tejto situácii dostatočné právne krytie. Veľmi si vážime, že odvtedy ako sú zatvorené školy a pozastavený tréningový proces v Akadémii MŠK, väčšina mládežníckych trénerov pracuje vo firme Ryba Žilina a pomáha plátať diery po chýbajúcich pracovníkoch vo výrobe a logistike. Budeme sa snažiť, aby mali náhradnú prácu a keď mimoriadna situácia pominie a bude to aktuálne, mohli pokračovať v tréningovom procese.

Vedenie klubu bolo preto pripravené diskutovať, samozrejme v obmedzenom režime, o predloženom návrhu na dočasné zníženie príjmu hráčov. Lídri „A“- mužstva však oznámili, že za nich bude vyjednávať Prezident Únie futbalových profesionálov Ján Mucha. Futbalový klub MŠK Žilina to považuje v rámci férovosti a lojálnosti voči klubu za absolútne nevhodné, neférové a v danej situácii pre budúcnosť klubu možno až likvidačné.

Hráčom nehrozia existenčné problémy

Kvôli všetkým týmto súvislostiam Jozef Antošík, ako štatutárny zástupca jediného akcionára MŠK Žilina, v piatok 27. marca 2020 menoval Mgr. Rastislava Otrubu likvidátorom spoločnosti MŠK Žilina. Likvidátor bude postupovať v zmysle zákona a musí nastoliť stav, ktorý najlepšie zhodnotí majetok spoločnosti.

Zároveň po ustanovení do funkcie dal výpoveď hráčom s najvyššími základnými platmi a hráčom, ktorým končia zmluvy v letnom alebo zimnom prestupovom období. Likvidátor sa zároveň pokúsi urobiť dohodu o znížení platov s hráčmi, ktorí ešte výpoveď nedostali. Väčšinou sú to veľmi mladí a talentovaní hráči.

Hráči, ktorí dostali výpovede, nebudú mať vzhľadom na svoje doterajšie príjmy existenčné problémy. Vo väčšine prípadov je ich príjem 4 až 10-násobne vyšší ako strop aktuálneho príspevku stanoveného Vládou SR. Dnes je jasné, že udalosti sa vyvíjajú tak, že ich terajšie zárobky sú vysoko nad budúcimi možnosťami klubu.

Právna analýza platnej legislatívy ukázala, že štatút spoločnosti v likvidácii v ničom a nikde neobmedzuje výkon doterajšej činnosti, vrátane pokračovania v republikových a medzinárodných súťažiach. Klub sa chce postarať, pokým to bude možné, o zamestnancov a hráčov klubu, ktorí majú najnižšie príjmy. Pod tlakom je veľmi ťažké plniť stanovené ciele, a to nielen na futbalovom ihrisku, ale aj v bežnom živote. Proces likvidácie môže zmierniť rôznorodosť tlakov, pod ktorými budeme musieť v najbližšej dobe pracovať. Všetci v klube veríme, že futbal bude čoskoro opäť plnou súčasťou nášho bežného života.”

Viac k témam: Fortuna liga, Koronavírus, ÚFP Únia futbalových profesionálov
Zdroj: Webnoviny.sk – MŠK Žilina je v likvidácii, Fortuna ligu už nedohrá a prepustil aj najdrahších hráčov © SITA Všetky práva vyhradené.


Top