Ste tu
Home > Spravodajstvo > MOTORKÁRSKA SEZÓNA ZAČÍNA

MOTORKÁRSKA SEZÓNA ZAČÍNA

Motorkárska sezóna
Zdieľaj tento článok

Jar so sebou prináša aj komplikácie na cestách. Už niekoľko dní môžeme vidieť motorkárov, po dlhej zime vyťahujúc svoje dopravné prostriedky a užívajúc si jazdu, niekedy až príliš spanilo a neohľaduplne. Nehovoriac o motorkárskych zrazoch, ktoré sú aj istou atrakciou pre okoloidúcich. Polícia po tom, čo začala motorkárska sezóna a po každoročných skúsenostiach prináša užitočné rady motocyklistom a takisto aj vodičom áut.


Motorkárska sezóna si v uplynulých rokoch vyžiadala obete

Posledný marcový večer sa stal osudným pre 31-ročného motocyklistu, ktorý v okrese Nové Mesto nad Váhom pravdepodobne v zákrute nespomalil a dostal šmyk. Pád neprežil. Podobným prípadom je smrť motocyklistu pri Dargove.


Koho je to vina?

Samozrejme, nie vždy to musí byť vina motocyklistov. Takisto aj nie každý motocyklista je neohľaduplný, nemôžem povedať, že medzi nimi nie sú mnohí slušní vodiči. V prvom rade je potrebné sa  v premávke navzájom akceptovať. Slová ako predvídavosť, ohľaduplnosť, sústredenie a odporúčaná vzdialenosť sa už stali frázami, ale ruku na srdce, môžeme povedať, že aj keď sme to už počuli veľa krát, nenájdu sa vodiči, ktorí tieto veci odhodlane a vytrvalo ignorujú?

Prečítaj si aj: Smrť motocyklistu pri Dargove

 „Minulý rok zomrelo na slovenských cestách 26 motocyklistov,  rok pred tým 19. Nikdy neviete, kto sa skrýva pod prilbou. Možno niekto neznámy, ale možno brat, otec, veď v podstate všetci motorkári tvrdia, že sú jedna veľká rodina. Jazdite preto tak, aby ste sa na konci roka mohli pochváliť pozitívnymi zážitkami a tisíckami najazdených kilometrov bez ujmy,“ informovala mjr. Ing. Denisa Baloghová – hovorkyňa Prezídia PZ

Motorkárska sezóna začala, tu sú rady

V prvom rade je potrebné si uvedomiť a počítať s tým, že už pribúdajú na cesty aj jazdci na motocykloch. Keďže odhadnúť rýchlosť motoriek je pre ich menšie rozmery ťažšie, o to dôležitejšie je častejšie sledovanie spätných zrkadiel a situácie okolo auta. Na druhej strane motocyklisti si musia uvedomiť obrovskú zodpovednosť. Síce je pocit voľnosti a eufórie počas jazdy na dvoch kolesách na nezaplatenie, o to bolestivejšie a tragickejšie však môžu byť následky pádu.

Motorkárska sezóna začala, dajme si pozor.
Motorkárska sezóna začala, dajme si pozor.
Motorkárska sezóna: Ako začať?

Dôkladne si skontrolujte technický stav motocykla, najlepšie v odbornom servise. Na bezpečnom mieste preskúšajte funkčnosť bŕzd. Nepreceňujte svoje schopnosti a po zimnej pauze jazdite opatrnejšie, aby ste si znovu osvojili potrebné návyky k ovládaniu svojho stroja. Základ je vedieť brzdiť, klopiť a správne a včas zareagovať na krízové situácie. Myslite na to, že motorka nie je auto, rýchlo sa rozbehne a ťažšie zastaví. Prispôsobte rýchlosť stavu vozovky, mokrý povrch môže byť zradný a hlavne šmykľavý. Nebezpečné sú aj kamienky zo zimného posypu ciest. Predchádzajte iba na miestach, kde je to bezpečné a ste si istí, že manéver zvládnete. Život a zdravie pri kolízii môže zachrániť ochranný odev, obuv a doplnky. Jazdcom len v prilbe, rifliach a teniskách či dokonca v šľapkách sa nie len tak bezdôvodne hovorí, že sú darcami orgánov. Takéto oblečenie ich ani pri nízkej rýchlosti nemôže dostatočne ochrániť.


Zdroj: michalovskespravy.sk

Zdieľaj tento článok

Top