Ste tu
Home > Správy > Svet > Moskva hrozí ďalšími krokmi proti ambasádam „nepriateľských“ štátov

Moskva hrozí ďalšími krokmi proti ambasádam „nepriateľských“ štátov

24.4.2021 (Webnoviny.sk) – Rusko môže obmedziť počty svojich občanov zamestnaných na ambasádach krajín, ktorých konanie považuje za nepriateľské, prípadne môže ich zamestnávanie na týchto zastupiteľstvách úplne zakázať.


Vyplýva to z dekrétu, ktorý podpísal v piatok ruský prezident Vladimir Putin. Opatrenie sa netýka len veľvyslanectiev, ale aj konzulárnych úradov či zastúpení inštitúcií cudzích štátov.


Zasahovanie do volieb v USA

Spojené štáty minulý týždeň vyhostili desiatich ruských diplomatov za zasahovanie do vlaňajších prezidentských volieb a hackerský útok na federálne úrady.

Česká republika (ČR) vyhostila 18 ruských diplomatov, ktorých identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Rusko v odvete prikázalo návrat dvadsiatim českým diplomatom. To ochromilo fungovanie českej ambasády v Moskve. Česi následne oznámili, že ruskú ambasádu v Prahe musí opustiť ďalších 63 diplomatov. To znamená že na ruskej ambasáde v Prahe môže byť rovnaký počet diplomatov ako na českej v Moskve.

Diplomatická roztržka

Diplomatická roztržka medzi ČR a Ruskom sa začala v sobotu, keď predseda českej vlády a šéf rezortu diplomacie informovali, že Rusko sa podieľalo na výbuchoch v sklade zbraní vo Vrběticiach v roku 2014

Poľsko na znak solidarity s ČR poslalo domov piatich Rusov, na čo Moskva odpovedala vyhostením piatich Poliakov. Pobaltské krajiny Litva, Lotyšsko a Estónsko prikázali návrat domov celkovo štyrom pracovníkom ruských ambasád.

Viac k témam: hackerský útok, ruská ambasáda, tajne služby, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk – Moskva hrozí ďalšími krokmi proti ambasádam „nepriateľských“ štátov © SITA Všetky práva vyhradené.


Top