Ste tu
Home > Rozhovory > <i class="fa fa-comments"></i> Miroslav Sýkora, víťaz ČSMT pre TvojTrebišov.sk!

Miroslav Sýkora, víťaz ČSMT pre TvojTrebišov.sk!

Víťaz talentovej súťaže Česko Slovensko má talent 2013, Miroslav Sýkora je výnimočný. Celé Slovensko vie o jeho rečovej vade, ktorá mu spôsobuje problémy pri komunikácii už od detstva. Ak však tento človek s veľkým srdcom zo Stredy nad Bodrogom začne spievať, obecenstvu padne sánka. Rečovú vadu vystriedajú perfektné tóny tých najťažších operných skladieb sveta.S potešením ti oznamujem, že Mirko si popri všetkých svojich povinnostiach našiel čas aj na náš portál TvojTrebišov.sk a poskytol mu tento exkluzívny rozhovor. Prajem pekné čítanie!


Ahoj, si víťazom 4. série šou Česko-Slovensko má talent. Prečo si sa do nej prihlásil? Ovplyvnil tvoje prihlásenie aj fakt, že ti v inej speváckej súťaži povedali, že sa nehodíš?

Ahoj, účasť na súťaži som bral ako výbornú príležitosť zviditeľniť sa a ukázať svoj talent. Chcel som ukázať, napriek môjmu handicapu, môj talent v ktorom je dlhoročná drina. Nijako ma neovplyvnil názor ostatných, ja som vždy vedel na čo mám. Nedal som sa odbiť.

Ako si s odstupom času spomínaš na účinkovanie v súťaži? Kde bol podľa tvojho názoru zlomový moment súťaže a aké to bolo, keď si cítil podporu celého hľadiska?

Na celý priebeh súťaže mám príjemné spomienky. Dobre mi padlo, keď v priebehu súťaže mi jeden z asistentov povedal, že iba so mnou neboli náročné prípravy, nakoľko som potreboval iba mikrofón. Snažil som sa byť stále pripravený a riadiť sa podľa pokynov. Zlomový moment bol myslím si na finále, keď som dospieval áriu Nessun Dorma, vtedy sa postavili aj tí čo fandili druhým… bola tam obrovská energia. V ten deň sme mali niekoľko skúšok od rána a ja som spieval až pred polnocou. Bolo to vtedy veľmi náročné, ale bol som spokojný so svojím výkonom.

Miroslav Sýkora

Od tvojej výhry ubehli už necelé dva roky. Ako sa ti zmenil život po nej? Pokračoval si v spievaní v Štátnom Divadle v Košiciach?

Už v Štátnom Divadle v Košiciach nepracujem a to od roku 2014, ale odvtedy som tam spieval na odovzdávaní cien VÚC. Chodím na akcie, kde ma pozývajú, na svadby, plesy, firemné akcie, mestské festivaly na Slovensku aj do Čiech. Divadlo som musel nechať z organizačných dôvodov.

Otvorila ti súťaž nové možnosti?

Jednoznačne áno. Ľudia sa so mnou chcú fotiť kdekoľvek ma spoznajú. Je to veľmi milé a som rád, že na mňa nezabudli. Vravia mi, že majú príjemné spomienky. Niektoré veci sa nedajú zaplatiť peniazmi. Vďaka súťaži ma pozná veľký počet ľudí a preto ma aj volajú vystupovať na rozličné akcie.

Kde si už stihol odspievať svoje koncerty?

Vlani na jeseň, v roku 2014, som sa prihlásil do novej celosvetovej súťaže vážnej hudby v Maďarsku – Virtuózok, kde som skončil ako najlepší tenor. Som rád, že aj v zahraničí sa mi darí. Pred týždňom  so mnou boli natáčať reportáž pre program mladých z Maďarska. V New Yorku som išiel na súťaž America´s Got Talent. Z mojej skupiny 50-tich ľudí, som postúpil iba ja. Bolo tam tisíce účastníkov, ale až potom mi napísali, že nemôžem v súťaži ďalej pokračovať, nakoľko som už vyhral našu edíciu a je to ten istý formát súťaže, čo som dovtedy ani nevedel. Nemôžem v tom súťažiť dvakrát. Sorry :D. Vystupoval som niekoľkokrát aj v českej televízii v programoch Sama Doma a Dobré Ráno. Bol som na plesoch v Prahe, v Brne, v Plzni, v Košiciach, v Bratislave a tu v okolí veľmi často vystupujem na plesoch a svadbách.

Miroslav Sýkora 2

Ako si využil výhru zo súťaže?

Cestovný poukaz som v plnej výške daroval chorým deťom zo Slovenska a Česka, ktorí boli v Tunisku s rodičmi a s lekármi na zdravotný pobyt. Potešili ma ohlasy, že sa liečenia rapídnym spôsobom zlepšili. To, čo doma nemohli dosiahnuť za 2-3 roky sa počas pobytu podarilo dosiahnuť. Takéto výsledky neočakávali ani lekári. Z auta sa veľmi teším. Teraz som práve zaplatil daň – 33%, zo všetkého sa platí daň, čiže si môžete vyrátať koľko mi ostalo. Od 01.01.2014 som nezamestnaný, nemám žiaden príjem nakoľko som vyhral, nemám na to nárok.  Napriek tomu som celý rok 2014 pracoval na mojom albume, ktorý sa vydal v decembri 2014. Všetky práce, čo sa týka zvukového obsahu som robil sám. Album vydala spoločnosť Randal Group. Môžete si ho objednať napríklad TU Aj na vydanie albumu sa využili financie z výhry.

Po vystúpení v jednej českej televízii ťa diskutujúci na internete obvinili zo spievania na playback.

Možno, že to bude znieť paradoxne, ale bral som to pozitívne. Týmto mi potvrdili, že mám dokonalý hlas. Ja nikdy nespievam na playback, ani nebudem. Vážim si úctu publika a pokiaľ ľudia prídu na moje predstavenie, budú počuť živý spev. To platí všade, kde vystupujem. V živom vystúpení je najvzácnejšia spontánna reakcia speváka a obecenstva. To pre mňa veľa znamená.

Ako vznikal tvoj duet s iným víťazom súťaže, Jozefom Pavlusíkom – Tambor? Prečo taký nezvyčajný názov?

Duet vznikol v štúdiu Janka Baláža spolu s producentom Jarom Slávikom, ktorý je autorom nápadu a s Michalom Nemtudom, ktorý sa podieľal na vizuálnej stránke videoklipu. Skladbu som poznal od Troch Tenorov, ale v češtine som ju ešte nespieval. Jednoducho sa mi zapáčila v tejto verzií a naspievali sme to. Bola to predvianočná atmosféra a v tom čase som sa pripravoval na finále, takže som ani veľmi nepremýšľal na názve. Mal som iné starosti…

Čo momentálne robíš a na čom pracuješ?

Učím sa nové árie, už mám aj niekoľko vlastných skladieb, len ešte to potrebuje veľa práce…

Vydal si, už spomínané CD, aké piesne na ňom nájdeme?

Na albume sa dajú nájsť také svetoznáme hity ako Hallelujah, alebo White Christmas, ďalej Ave Maria od Schuberta, Panis Angelicus, ktorú som spieval aj v Prahe pre program Srdce pre deti. Album má skôr vianočnú atmosféru, ale ako napr. Hallelujah sa hodí počas celého roka, som naspieval v slovenčine. Túto skladbu chcú počuť na každej akcií a svadbe. Na albume nájdete aj skladbu Vaga Luna Che Inargenti, ktorá odráža prekrásnu atmosféru mesačnej noci. Tí čo si ho objednali, mi návratom napísali, že deti uspávajú, pes nezavýja, ale spí. Je to skôr upokojujúca hudba do dnešného každodenného stresu…

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Plány mám, ale nerád by som o nich hovoril, aby sa splnili.

Ako vnímalo tvoje okolie tvoje úspechy? Stretol si sa aj s neprajníkmi?

Väčšina ľudí sa tešila z môjho úspechu, sú na mňa hrdí, že pochádzam z tohto kúta Slovenska, ale samozrejme nájdu sa aj neprajníci, bohužiaľ. Ďakujem všetkým ktorí mi fandili.

Čo by si odkázal čitateľom TvojTrebišov.sk?

Pozdravujem čitateľov TvojTrebišov.sk. Sme na konci Slovenska, máme dosť ťažké podmienky. Každý má svoj kríž. Musíme často robiť viac ako tí, ktorí to majú jednoduchšie, ale ďakujme Bohu za všetko. Možno práve preto, že toho musíme aj viacej dokázať, máme aj lepšie výsledky a buďme hrdí, že sme z Východu :). Ďakujem za otázky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mirko, ďakujem ti veľmi pekne za tvoje odpovede a v mene celej redakcie TvojTrebišov.sk ti prajem veľa šťastia do budúcnosti! 


Top