Ste tu
Home > Správy > Minský arcibuskup Kondrusiewicz podal rezignáciu, pápež František mu okamžite dovolil odstúpiť

Minský arcibuskup Kondrusiewicz podal rezignáciu, pápež František mu okamžite dovolil odstúpiť

3.1.2021 (Webnoviny.sk) – Pápež František v nedeľu prijal rezignáciu minského arcibiskupa, ktorému bieloruské úrady mesiace blokovali vstup do krajiny po tom, čo kritizoval násilný zásah voči protivládnym demonštrantom.


Cirkev od biskupov vyžaduje, aby predložili svoju rezignáciu pred ich 75. narodeninami. To podľa Vatikánu Tadeusz Kondrusiewicz, ktorý má 75. narodeniny v nedeľu, urobil a pápež mu okamžite dovolil odstúpiť.


Kritizoval bieloruské úrady

Kondrusiewicz bol na čele arcidiecézy Minska a Mahiľova, keď skritizoval bieloruské úrady za násilný zásah proti demonštrantom, ktorí protestovali v uliciach proti znovuzvoleniu prezidenta Lukašenka vo voľbách považovaných za zmanipulované.

Pri návrate z náboženskej návštevy Poľska mu v auguste zakázali vstup do krajiny. Deň po tom ho Lukašenko obvinil z toho, že sa “vŕta v politike a zaťahuje do toho aj veriacich”.

Dočasné vedenie arcidiecézy

Problém skončil v decembri po tom, čo pápež poslal bývalého vyslanca Vatikánu v Bielorusku do Minska, aby sa stretol s Lukašenkom. Kondrusiewicz sa vrátil do Bieloruska 24. decembra.

Pápež František vymenoval apoštolského administrátora, aby zatiaľ viedol arcidiecézu. Je ním Kazimierz Wielikosielec, ktorý pôsobil ako pomocný biskup v diecéze Pinska.

Fotogaléria: Pápež František

Viac k témam: násilie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Minský arcibuskup Kondrusiewicz podal rezignáciu, pápež František mu okamžite dovolil odstúpiť © SITA Všetky práva vyhradené.


Top