Ste tu
Home > Ekonomika > Ministerstvo financií dalo na pripomienkovanie návrh zákona, riadiť sa ním bude plán obnovy

Ministerstvo financií dalo na pripomienkovanie návrh zákona, riadiť sa ním bude plán obnovy

8.3.2021 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo financií SR dalo do pripomienkového konania zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti. Ide o legislatívne podklady, podľa ktorých by sa mal následne riadiť komplexný návrh plánu obnovy. Čiže zákon zatiaľ konkrétne sumy a prerozdelenia nerieši, len upravuje legislatívne podmienky pri realizácii mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.


Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Úpravy v alokáciách

Ide o podmienky poskytovania finančných prostriedkov, práva a povinnosti fyzických a právnických osôb, ako aj pôsobnosť orgánov štátnej správy pri vykonávaná tohto mechanizmu. Deň nadobudnutia účinnosti zákona sa navrhuje na 1. júl 2021.


Podľa odhadov rezortu by zhruba v polovici apríla mal ísť materiál na rokovanie vlády. Ambíciou je prejsť legislatívnymi krokmi tak, aby návrh mohli najneskôr ku koncu apríla poslať Európskej komisii. Oproti pôvodnej verzii materiálu, ktorý zverejnili pred Vianocami, nastali mierne úpravy v alokáciách.

Zhoda na koaličnej úrovni

Stále však platí, že najvyššia suma by mala smerovať do zelenej ekonomiky, a to cez dve miliardy eur. Do zdravotníctva by malo ísť 1,45 mld. eur, v oblasti efektívneho štátu a digitalizácie sa plánuje alokácia vo výške 1,033 mld. eur. Vzdelávanie počíta s alokáciou 800 mil. eur a veda, výskum a inovácie 700 mil. eur.

Podľa vyjadrení ministerstva financií je pri pláne obnovy zhoda na koaličnej úrovni, aj na alokáciách a aj na jednotlivých komponentoch. Konečná zmluva sa bude podpisovať s Európskou komisiou, no stále v nej bude priestor na zmeny. Opravný plán je možné poslať podľa ministerstva do Bruselu k 30. aprílu 2022.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Plán obnovy
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo financií dalo na pripomienkovanie návrh zákona, riadiť sa ním bude plán obnovy © SITA Všetky práva vyhradené.


Top