Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Minister spravodlivosti Gál podá na Jankovskú disciplinárny návrh

Minister spravodlivosti Gál podá na Jankovskú disciplinárny návrh

7.10.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. október 15:02

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podá na bývalú štátnu tajomníčku rezortu návrh na disciplinárne stíhanie. Pre agentúru SITA to potvrdili dva dôveryhodné zdroje.

Spis miliónových zmeniek

Ministerstvo spravodlivosti SR okrem iných vecí preveruje aj spis miliónových zmeniek televízie Markíza, v ktorých na Okresnom súde Bratislava V rozhodla sudkyňa Zuzana Maruniaková v prospech Mariana K.

Minister spravodlivosti Gál dnes po zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR potvrdil, že disciplinárny návrh, ktorý pripravuje, sa bude týkať aj Maruniakovej. Zároveň priblížil, že nekoná iba na základe medializovaných informácií, ale aj podkladov, ktoré preveroval rezort.

V prípade Jankovskej bude minister konať na základe klamlivých údajov, ktoré prezentovala bývalá štátna tajomníčka. V prípade Maruniakovej bude dôvodom disciplinárneho podnetu priamo jej rozhodovacia činnosť.

Zaistené mobilné telefóny

Ministerstvo kontroluje aj výberové konanie Maruniakovej na post sudkyne. Tá pracovala na ministerstve priamo pod Jankovskou a spomína sa aj v údajnej komunikácii cez aplikáciu Threema medzi bývalou štátnou tajomníčkou a Marianom K.

Polícia zasiahla proti niektorým sudcom či bývalej štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti Monike Jankovskej ešte v závere augusta tohto roka. Pri zásahu sudcom zaistili mobilné telefóny. Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, ktoré je dostupné na internete, a naznačuje páchanie trestnej činnosti či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí.

V trestnom stíhaní sú obsiahnuté viaceré trestné činy, od zneužitia právomoci verejného činiteľa, až po prijímanie úplatkov či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí. Vlastnú komisiu na preverenie celého prípadu zriadila aj Súdna rada SR, pod ktorú tiež spadajú disciplinárne senáty.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, minister spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister spravodlivosti Gál podá na Jankovskú disciplinárny návrh © SITA Všetky práva vyhradené.

Top