Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Minister Érsek oznámil začiatok tendra na výstavbu časti R2, pozemky pod stavbu stále vykupujú

Minister Érsek oznámil začiatok tendra na výstavbu časti R2, pozemky pod stavbu stále vykupujú

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Súťaž na výstavbu druhého úseku na budúcej rýchlostnej ceste R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany v dĺžke vyše 14 kilometrov by mala byť vyhlásená tento týždeň.


Informoval o tom v pondelok minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd) s tým, že začiatok tendra na zhotoviteľa ďalšieho úseku R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou s tunelom Soroška tiež v dĺžke viac ako 14 kilometrov je plánovaný v januári 2019. Oba úseky sú v procese prípravy a vypracovania dokumentácie na ponuku.


Súbežne bežia výkupy pozemkov, lebo bez toho nedostaneme právoplatné stavebné povolenia, pokiaľ nie sú vykúpené pozemky. V Košiciach dokončujeme výkupy, myslím, že aj na ostatných úsekoch to ide priebežne. Kým budú vyhodnotené súťaže, budú vykúpené aj pozemky,” odpovedal minister Érsek na otázku agentúry SITA o stave zabezpečenia majetkovo-právneho vysporiadania pre oba spomínané úseky R2.

Úseky budú finančne kryté

Pokiaľ ide o zabezpečenie financovania výstavby, čo je podmienkou vyhlásenia súťaže na zhotoviteľa, minister uviedol, že o tom bude hovoriť vtedy, keď bude poznať reálnu vysúťaženú cenu.

Súťaž vždy generuje inú cenu, ako bola odhadovaná. Finančné krytie je na päť rokov rozložené, je dohodnuté s ministerstvom financií. Neobávam sa, že úseky, ktoré sa začnú stavať, nebudú finančne kryté,” uviedol Érsek.

Pôvodne sa uvažovalo, že na jeden z dvoch úsekov R2 pri Košiciach a Rožňave by mali byť použité peniaze z prostriedkov Európskej únie. Minister dopravy povedal, že ešte nie je isté, či na to budú zdroje EÚ, hoci na R2 je možné stavať s ich využitím.

Využijú tiež prostriedky iných rezortov

Ministerstvo dopravy má záujem využiť na výstavbu infraštruktúry prostriedky EÚ z operačných programov iných rezortov so slabším čerpaním. Európske zdroje vo vlastnom Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra má už totiž vyhradené na jednotlivé projekty a peniaze na viaceré ďalšie projekty chýbajú.

Niektoré ministerstvá nie sú schopné plniť programy a preto sme požiadali cez vládu všetkých ministrov o realokáciu prostriedkov, ktoré neminú, na dopravu. Sme pripravení v určitých projektoch tieto prostriedky vyčerpať. K tomu bude treba súhlas ešte Európskej komisie,” povedal Érsek.

To je podľa neho potrebné, aby mohli využiť peniaze z iných programov do roku 2023. Rezort dopravy môže tak získať navyše viac ako 200 mil. eur, napríklad z Ministerstva životného prostredia SR by mohlo dostať zhruba 90 mil. eur.

Väčšina rozostavaných úsekov je v omeškaní

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v tomto roku neodovzdá do prevádzky žiadne nové úseky diaľnic či rýchlostných ciest.

Do konca budúceho roka by mal byť vybudovaný iba úsek D1 Budimír – Bidovce (14,5 km). Aktuálne trvajú súťaže na výstavbu štyroch nových úsekov v dĺžke 31 km – R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce (13,5 km), R2 Kriváň – Mýtna (9,15 km), R3 Tvrdošín – Nižná (4,4 km) a R4 Prešov severný obchvat 1. etapa (4,3 km). Stavebné práce na týchto úsekoch by sa mohli začať v budúcom roku po uzavretí tendrov a podpísaní zmlúv s vybranými zhotoviteľmi.

Vo výstavbe je šesť úsekov D1 a D3 v dĺžke 68 km a jeden privádzač D1 (2,6 km) v pôsobnosti NDS, ako aj dva úseky D4 a tri úseky R7 v rámci PPP projektu v dĺžke 59 km. Väčšina rozostavaných úsekov je v omeškaní a nebudú hotové v pôvodných plánovaných lehotách.

Viac k témam: Arpád Érsek, diaľnica D1, rýchlostná cesta R2, rýchlostná cesta R4, tender
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Érsek oznámil začiatok tendra na výstavbu časti R2, pozemky pod stavbu stále vykupujú © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top