Ste tu
Home > Správy > Mexiko zaznamenalo rekordný počet vrážd, každý deň zomrie násilnou smrťou približne sto ľudí

Mexiko zaznamenalo rekordný počet vrážd, každý deň zomrie násilnou smrťou približne sto ľudí

23.7.2019 (Webnoviny.sk) – Mexiko zaznamenalo za prvý polrok tohto roka rekordný počet vrážd, ktorý stúpol v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku o 5,3 percenta.

K nárastu podľa úradov prispeli vojny drogových kartelov a násilnosti medzi gangmi vo viacerých štátoch.

Denne zomrie asi sto ľudí

V krajine s takmer 125 miliónmi obyvateľov zomrie násilnou smrťou denne približne sto ľudí. Len v júni zaznamenali 3 080 takýchto prípadov, čo je nárast až o osem percent v porovnaní s júnom 2018.

Za prvý polrok 2019 registrujú mexické úrady 17 608 vrážd, čo je najviac od začiatku vedenia porovnateľných záznamov v roku 1997. Drogová vojna v Mexiku pritom kulminovala v roku 2011. Pre porovnanie za prvý polrok 2018 zomrelo násilným spôsobom 16 714 osôb.

Krvavé vojny kartelov

Mimoriadne krvavá je napríklad súčasná vojna drogových kartelov v severnom štáte Sonora, kde počet vrážd stúpol za prvý polrok až o 69 percent.

V štáte Sinaloa, kde sídli kartel odsúdeného drogového bossa Joaquína „El Chapa“ Guzmána, počet vrážd, naopak, klesol od začiatku roka o 23 percent.

Viac k témam: drogový kartel, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Mexiko zaznamenalo rekordný počet vrážd, každý deň zomrie násilnou smrťou približne sto ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Top