Ste tu
Home > Kultúra > MESTO TREBIŠOV OSLÁVI FAŠIANGY AJ TENTO ROK

MESTO TREBIŠOV OSLÁVI FAŠIANGY AJ TENTO ROK

Obdobie fašiangov sa historicky viaže k času od sviatku Troch kráľov do polnoci pred “škaredou” Popolcovou stredou. Hneď po tom nasleduje 40-dňový pôst končiaci Veľkým piatkom. Prechodné obdobie medzi zimou a jarou si počas priebehu rokov a vplyvom rôznych tradícii vybudovalo svoju, dnes už starú známu, tvár. Fašiangová veselica? Čo ty na to?

Zábava i občerstvenie

Tvoje mesto Trebišov pre teba usporiada podujatie s názvom “Fašiangy”, ktoré sa uskutoční 9. februára 2016 o 17:00 v divadelnej sále MsKS. Už teraz sa môžeš tešiť na občerstvenie v podobe šišiek a vína, peknú hudbu a poriadnu zábavu v spoločnosti FS Trebišovčan a súkromnej umeleckej školy Talent-um. Chceš vedieť, ako vlastne takýto zvyk mestskej fašiangovej veselice vznikol?

Oslavy Fašiangov na dedinách a v meste boli odlišné

Mestá sa už v minulosti zvykmi spojenými s fašiangami od dedín trocha odlišovali. Oslavy fašiangov, hoci sú na dedinách regionálne odlišné, majú aj spoločné črty, napríklad zabíjačky, maškary a dedinskú “živú” hudbu. Dedinskí mládencichodievali oblečení v krojoch, či maskách od domu k domu, kde za odmenu dostávali klobásy, slaninu či vajíčka. Tieto suroviny neskôr odniesli dievčatám na Priadky. Ale čo mesto?

V meste boli oslavy Fašiangov spojené so zábavami, ktoré organizovali remeselnícke cechy. Tie konali rôzne sprievody po meste a snažili sa o to, aby na verejnosť zapôsobili čo najatraktívnejšie. Remeselnícke fašiangové zvyky však vo svojej podstate zanikli pred 1. svetovou vojnou.

Všetko len za 1 €.

Teraz sa ti však núka skvelá príležitosť pocítiť tú pravú atmosféru Fašiangov na vlastnej koži. To všetko len za vstupné vo výške 1 €. Držitelia mestskej senior karty majú vstup zdarma.

Fašiangy


Foto: Ilustračné

Top