Ste tu
Home > Kultúra > Mengeleho dievča v Zemplínskej knižnici

Mengeleho dievča v Zemplínskej knižnici

Jeseň prichádza vždy v  rovnakom období, ale vždy je iná. Aj v  Zemplínskej knižnici v  Trebišove, bude 28. september 2018 o 16,30 hod. iný, pretože k nám zavíta  reportérka a autorka knihy  Mengeleho dievča Veronika Homolová Tóthová, ktorá predstaví veľmi silný príbeh o odvahe, statočnosti a obetovaní sa, ale aj o  zlobe, obludnosti  a  neuveriteľnom ponižovaní ľudských bytostí.

Jej knižný debut Mengeleho dievča sa na slovenské pomery stal slovenským  bestsellerom. Ide o skutočný príbeh dvadsaťročného dievčaťa, Slovenky Violy Fischerovej, ktorej sa podarilo prežiť štyri koncentračné tábory, v  ktorých zažila peklo, ale našla v sebe silu a podarilo sa jej nacistom utiecť. Bola jednou z tých žien, na ktorých doktor Mengele a jeho tím robili brutálne, hrôzostrašné a dych vyrážajúce sterilizačné pokusy v Osvienčime. Pani Viola,  ako jedna z mála Židoviek, prežila holokaust. Z celej rodiny sa zachránila len ona s bratom. 

Zo slov Veroniky Homolovej Tóthovej „…viackrát som mala chuť knižku odložiť a už sa k nej nevrátiť, pretože nastali situácie, kedy som si povedala, že už nechcem ďalej počúvať, ako pani Fischerovú týrali. Z úcty k nej som si však povedala, že keď mala silu ona to prežiť, ja musím nájsť v sebe silu napísať to. Pani Fischerová chcela, aby bol jej príbeh zachytený pravdivo a bolo tam všetko, na čo si pamätá. Nie kvôli sebe, ale hlavne kvôli ľuďom, ktorí to neprežili, takže to už nemohli povedať iným“.

 Srdečne Vás pozývame vypočuť si tieto silné príbehy zo spomienok.

Podujatie sa koná v rámci Dni Európskeho kultúrneho dedičstva 2018  a v  rámci projektu „Letom literárnym svetom 6“, ktorý z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Top