Ste tu
Home > Ekonomika > Medzinárodný menový fond očakáva ďalšie zrýchlenie hospodárskeho rastu Slovenska

Medzinárodný menový fond očakáva ďalšie zrýchlenie hospodárskeho rastu Slovenska

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Rast slovenskej ekonomiky sa podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku zrýchli na 3,9 percenta po vlaňajšom posilnení o 3,4 percenta.


Inflácia sa spomalí

V budúcom roku fond očakáva ďalšie zrýchlenie hospodárskeho rastu Slovenska, a to na úroveň 4,1 percenta. Vyplýva to z aktualizácie Svetového ekonomického výhľadu, ktorý MMF zverejnil.


Výhľad rastu slovenského hrubého domáceho produktu je však menej optimisticky ako v júli, kedy MMF predpovedal posilnenie ekonomiky SR v tomto roku o 4 percentá a v budúcom o 4,2 percenta.

MMF prognózuje, že slovenské spotrebiteľské ceny v tomto roku stúpnu o 2,6 percenta, ale v budúcom roku sa inflácia spomalí na 2,2 percenta.

Pokles nezamestnanosti

Nezamestnanosť na Slovensku, ktorá bola v minulom roku na úrovni 8,1 percenta, by mala v tomto roku klesnúť na 7,5 percenta a v budúcom roku na 6,9 percenta.

Fond pre rastúce úroky a stupňujúce sa napätie v obchode zhoršil tiež výhľad globálnej ekonomiky aj hospodárstva eurozóny. Svetové hospodárstvo v tomto roku podľa MMF posilní o 3,7 percenta, pričom v júli predpovedal jeho rast o 3,9 percenta.

Ekonomika eurozóny by mala podľa najnovšej predpovede fondu v tomto roku dosiahnuť rast na úrovni 2 percent, čo je o 0,2 percentuálneho bodu menej, ako očakával v júli.

Viac k témam: MMF Medzinárodný menový fond, nezamestnanosť v SR, slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodný menový fond očakáva ďalšie zrýchlenie hospodárskeho rastu Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top