Ste tu
Home > Kultúra > Film a TV > Medzinárodný filmový festival v Toronte pozná víťaza, hlavnú cenu si odniesla dráma Krajina nomádov

Medzinárodný filmový festival v Toronte pozná víťaza, hlavnú cenu si odniesla dráma Krajina nomádov

Zdieľaj tento článok

20.9.2020 (Webnoviny.sk) – Hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte (TIFF) v nedeľu získal film Krajina nomádov (2020).


Snímka režisérky Chloé Zhao v hlavnej úlohe s oscarovou herečkou Frances McDormand zabodovala u divákov, ktorí za ňu a ostatné filmy hlasovali online, a odniesla si hlavné ocenenie People’s Choice Award. Pred pár dňami pritom získala aj Zlatého leva na filmovom festivale v Benátkach.


Americká dráma rozpráva príbeh 60-ročnej ženy, ktorá po hospodárskom kolapse v Nevade príde o svoj domov a ako moderná nomádka sa vydáva na cesty po USA, pričom objavuje svet mimo konvenčnej spoločnosti.

Na druhom mieste skončil film One Night in Miami (2020) od Reginy King a na treťom Beans (2020) režisérky Tracey Deer.

Najlepším dokumentom bol Inconvenient Indian

V kategórii dokumentov si hlavnú cenu divákov odniesla snímka Inconvenient Indian (2020) režisérky Michelle Latimer.

Cenu People’s Choice Midnight Madness získal Shadow in the Cloud od Roseanne Liang a Changemaker Award 2020 krátky film od Kelly Fyffe-Marshall Black Bodies.

Koronavírus ovplyvnil celý festival

“Na tohtoročný festival len tak skoro nezabudneme. Za posledných 10 dní sme pocítili, čo znamená sila komunity v tom pravom slova zmysle. Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj festival, na čo sme reagovali návratom k pôvodnej myšlienke a inšpirácii – priniesť to najlepšie zo sveta filmu k čo najpočetnejšiemu obecenstvu. Pozmenili sme tak to, ako ľudia vnímajú svet prostredníctvom filmu,” uviedol umelecký riaditeľ TIFF Cameron Bailey.

Na prestížnom filmovom festivale, ktorý sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu a prísnymi bezpečnostnými opatreniami z veľkej časti presunul z uzavretých kinosál do vonkajších priestorov a na digitálnu platformu, sa okrem divákov zúčastnilo aj 3 926 profesionálov a novinárov z celého sveta pracujúcich v oblasti filmu a kinematografie.

Organizátori sa rozhodli tiež oceniť a poďakovať tým, ktorí pracujú v prvých líniách v boji proti ochoreniu COVID-19. Prostredníctvom Bell Digital Cinema TIFF umožnili 500 z nich, aby si mohli pozrieť snímku Concrete Cowboy.

Viac k témam: filmy, Koronavírus, Medzinárodný filmový festival v Benátkach, Medzinárodný filmový festival v Toronte
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodný filmový festival v Toronte pozná víťaza, hlavnú cenu si odniesla dráma Krajina nomádov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top