Ste tu
Home > Ekonomika > Matovič chce zmeny v nebankovkách, o činnosti skupiny Arca Capital mal vedieť Fico aj Pellegrini

Matovič chce zmeny v nebankovkách, o činnosti skupiny Arca Capital mal vedieť Fico aj Pellegrini

Zdieľaj tento článok

21.9.2020 (Webnoviny.sk) – Premiér Igor Matovič (OĽaNO) chce iniciovať zmenu zákona, ktorý by chránil potenciálnych klientov a upozorňoval ich na riziká investície. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii.


„Musíme oddeliť zrno od pliev. Musíme oddeliť bezpečné bankové investície od investícií do súkromných firiem, kde je nulové ručenie,“ povedal.


Spolupáchatelia Fico a Pellegrini

Počas svojej vlády nechce dopustiť, aby akákoľvek finančná skupina prezentovala vklady do nej ako bezpečnú investíciu.

Matovič uviedol, že expremiéri Peter Pellegrini a Robert Fico (Smer-SD) boli informovaní v roku 2018 o podozrivých činnostiach finančnej skupiny Arca Capital, ktorá patrí pod spoločnosť Arca Investments.

Ak podľa neho takéto informácie mali a nekonali, považuje ich za spolupáchateľov. Ich čin je podľa neho o to obludnejší, ak obviňujú z podvodu jeho manželku, ktorá je podľa neho tiež obeťou.

Mená ľudí, ktorí mu poskytli informácie, zverejní vtedy, ak s tým budú súhlasiť. Vysvetlil, že momentálne sa títo ľudia obávajú, že ak by svedčili, boli by kriminalizovaní.

Zmenky neboli vyplatené

Manželka Matoviča Pavlína má tri zmenky v Arca Investments po 200-tisíc eur. Dve zmenky mali byť vytvorené v čase, keď bol Matovič premiér a disponoval informáciami, že firma je v problémoch.

Zmenky neboli vyplatené. Jedna z nich bola vytvorená už v čase, keď bola spoločnosť v problémoch. Rozdiel oproti medializovaným informáciám je aj v tom, že ide o inú spoločnosť. Medializované informácie hovorili o Arca Capital.

Hovorkyňa strany Hlas – sociálna demokracia Patrícia Medveď Macíková uviedla v reakcii na Matovičovú tlačovú konferenciu, že Pellegrini nemal na túto tému žiadne oficiálne stretnutie ani rokovanie.

„Ak sa naňho obrátili pri niektorých príležitostiach občania s rôznymi podnetmi či problémami, vždy ich odporučil na príslušné štátne orgány,“ uviedla.

Dočasná ochrana pred veriteľmi

Materská spoločnosť Arca Investments, a.s. sa nachádza v dočasnej ochrane pred veriteľmi, ktorá bola riadne schválená súdom a v rámci ktorej nie je možné nakladať s majetkom skupiny.

Manažérka finančnej skupiny Arca Capital Terézia Barčíková zdôraznila, že skupina pri všetkých investoroch zachováva princíp rovnakého zaobchádzania, pričom žiadny z jej klientov nebol nezákonne uprednostnený pred inými a ani žiadnemu svojmu investorovi neposkytla vopred zvýhodňujúce obchodné informácie.

Doplnila, že medializované tvrdenia hrubo poškodzujú skupinu Arca Capital a spoločnosť sa bude brániť právnou cestou.

Viac k témam: nebankovky
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič chce zmeny v nebankovkách, o činnosti skupiny Arca Capital mal vedieť Fico aj Pellegrini © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top