Ste tu
Home > Ekonomika > Materská dovolenka má byť zohľadnená v dôchodku, Lexmann podnietila Európsky parlament

Materská dovolenka má byť zohľadnená v dôchodku, Lexmann podnietila Európsky parlament

15.7.2020 (Webnoviny.sk) – Materská a rodičovská dovolenka musí byť adekvátna a zohľadnená aj v dôchodku.  V novom uznesení o politikách zamestnanosti členských štátov to odporúča Európsky parlament (EP) na základe podnetu od poslankyne Miriam Lexmann (EĽS/KDH).


Nie je to obdobie oddychu

Uznesenie EP rešpektuje rozhodnutie seniorov, či odídu sami na dôchodok, alebo sa rozhodnú ďalej pracovať. V oblasti pomoci odkázaným apeluje na plnohodnotné sociálne začlenenie osôb so zdravotným postihnutím a iných znevýhodnených skupín obyvateľstva. Dôraz kladie aj na adekvátne započítanie materskej a rodičovskej dovolenky do dôchodkových nárokov.


Pri pohľade na legislatívny súvis medzi materskou či rodičovskou dovolenkou a dôchodkom má človek pocit, že výchova detí je závideniahodné obdobie oddychu. Je načase, aby sme tieto obdobia prestali považovať za dovolenky a nielen ich adekvátne ohodnotili, ale aj zohľadnili v nárokoch na dôchodok,“ uviedla Lexmann v tlačovej správe.

Usmernenia bude schvaľovať Európska rada

Schválené usmernenia predstavujú strategické ciele vnútroštátnych politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia. Schvaľovať ich bude ešte Európska rada.

Pre členské štáty slúžia v jednotlivých dotknutých oblastiach ako odporúčania, členské štáty ich zohľadnia pri zmenách legislatívy v oblasti politík zamestnanosti.

Viac k témam: materská dovolenka, rodičovská dovolenka
Zdroj: Webnoviny.sk – Materská dovolenka má byť zohľadnená v dôchodku, Lexmann podnietila Európsky parlament © SITA Všetky práva vyhradené.


Top