Home > Šport > Ostatné športy > Matej Tóth po ročnej pauze opäť vyhral anketu Chodec roka, pripísal si už trinásty triumf

14.12.2020 (Webnoviny.sk) – V tradičnej ankete slovenský Chodec roka zvíťazil po jednoročnej pauze znova Matej Tóth. Olympijský víťaz na 50 km z Ria de Janeiro 2016 a majster sveta z Pekingu 2015 triumfoval rekordný trinásty raz, prvýkrát sa z ocenenia tešil už v roku 2006.

Aktuálne získal 168 bodov, o 33 viac ako vlaňajší víťaz, jeho klubový kolega z Dukly Banská Bystrica a najlepší slovenský dvadsiatkár Miroslav Úradník.

Rok poznačený pandémiou

Tretia priečka patrila Michalovi Morvayovi, tohtoročnému majstrovi SR na 50 000 m. Informuje o tom špecializovaný web atletika.sk.

Tridsaťsedemročný Tóth sa v tomto roku, ktorý bol výrazne poznačený pandémiou koronavírusu, blysol svetovým výkonom roka 3:41:15 h a splneným olympijským limitom na Dudinskej päťdesiatke.

Okrem toho vyhral aj preteky na 5000 m vo finále atletickej ligy v Košiciach solídnym časom 19:28,59 min. Na septembrovom mítingu P-T-S v Šamoríne skončil druhý na 3000 m (11:22,47).

Druhý v ankete Úradník má za sebou tiež výbornú sezónu. Na tradičných pretekoch v Poděbradoch skončil na 20 km v silnej medzinárodnej konkurencii šiesty v osobnom rekorde 1:22:30 h a dostal sa do historickej slovenskej desiatky.

Najlepším trénerom je Spišiak

Okrem toho si zlepšil osobáky na 3000 m na “péteeske“, kde časom 11:07,21 utvoril aj svetový výkon roka, a takisto na 5000 m (19:39,36). V roku 2020 si vybojoval tri tituly majstra SR: na 5000 m v hale, vonku na 10 km a 20 000 m.

Ocenenie pre najlepšieho trénera roka získal šiesty raz Matej Spišiak, ktorý pripravoval Mateja Tótha, Miroslava Úradníka, Michala Morvaya i najlepšiu slovenskú chodkyňu Máriu Katerinku Czakovú (spolu s Martinom Pupišom).

Spišiak spolu so Zdenom Mederom (trénujú spolu Ľubomíra Kubiša) získali najviac bodov v hlasovaní o najlepšieho mládežníckeho chodeckého trénera.

Prvenstvo v kategórii mládeže patrí po jednoročnej pauze opäť Ľubomírovi Kubišovi, ktorý zaujal triumfom v súťaži juniorov na 10 km na poděbradskom mítingu v osobnom maxime 42:53 min a aj víťazným výkonom 20:57,80 na 5000 m na M-SR do 23 rokov.

Viac k témam: anketa Chodec roka
Zdroj: Webnoviny.sk – Matej Tóth po ročnej pauze opäť vyhral anketu Chodec roka, pripísal si už trinásty triumf © SITA Všetky práva vyhradené.