Ste tu
Home > Cyklistika > Mark Cavendish sa nepredstaví na Tour de France, môže za to chýbajúca forma

Mark Cavendish sa nepredstaví na Tour de France, môže za to chýbajúca forma

2.7.2019 (Webnoviny.sk) – Cyklistická Tour de France a Mark Cavendish patrili dlhé roky neodmysliteľne k sebe, ale to už zrejme neplatí. Víťaz 30 etáp na najprestížnejších etapových pretekoch bude tento rok v pelotóne 106. ročníka chýbať.

Tím Dimension Data 34-ročného Brita nevybral do záverečnej osemčlennej nominácie. Dôvodom tentoraz nie je žiadne zranenie, ale chýbajúca forma. Bude to vôbec prvýkrát od jeho debutu v roku 2007, čo Cavendish nepocestuje na Tour de France.

Trpel na následky ochorenia

Na nedávnych pretekoch Okolo Slovinska sa Cavendish nedostal ani raz do najlepšej päťdesiatky výsledkového poradia a na víkendovom šampionáte Veľkej Británie skončil v pretekoch s hromadným štartom až na 22. mieste. Na etapový triumf čaká držiteľ zeleného dresu z Tour de France z roku 2011 už takmer jeden a pol roka.

Začiatkom februára 2018 vyhral jednu z etáp na pretekoch Okolo Dubaja a odvtedy jeden z najlepších šprintérov cyklistickej histórie výsledkovo mlčí. Pre úplnosť treba dodať, že v posledných dvoch rokoch Cavendish trpel na následky vírusu Epsteina-Barrovej, ktorého prejavom je infekčná mononukleóza.

Dimension Data posiela na Tour de France 2019 (6.- 28.7.) túto finálnu zostavu: Steven Cummings (V. Brit.), Edvald Boasson Hagen (Nór.), Ben King (USA), Reinardt Janse van Rensburg (JAR), Giacomo Nizzolo (Tal.), Roman Kreuziger (ČR), Michael Valgren a Lars Ytting Bak (obaja Dán.).

„V tíme pre Tour de France máme jazdcov s množstvom skúsenosti, ktorí sú schopní čeliť výzvam agresívneho jazdenia,“ uvádza sa vo vyhlásení Dimension Data.

Incident s Petrom Saganom

„V zostave tohto britského tímu pre Tour de France bude čistokrvný šprintér Giacomo Nizzolo, ktorý je vo forme. Na pretekoch Okolo Slovinska vyhral jednu etapu a v ďalšej bol na druhom mieste. O etapové triumfy sa budú pokúšať aj Edvald Boasson Hagen, Michael Valgren, či Steve Cummings,“ tvrdí špecializovaný portál Cyclingnews.

Cavendish v rokoch 2008 – 2016 nazbieral 30 víťazných etáp na Tour de France, čím sa historicky zaradil na druhé miesto za legendárneho Belgičana Eddyho Merckxa (34). Posledné dve svoje vystúpenia na „Starej dáme“ rýchlik z ostrova Man nedokončil.

V roku 2017 doplatil na nezavinený incident s Petrom Saganom v rýchlej koncovke 4. etapy, po ktorej skončil Brit so zlomenou lopatkou a Slovák bol, ako sa neskôr ukázalo, neprávom, vylúčený z pretekov. Vlani zasa Cavendish v jednej z náročných alpských etáp nesplnil časový limit a musel opustiť pelotón TdF.

Prehľad víťazných etáp Marka Cavendisha na Tour de France podľa rokov (2007 – 2018):

2007 – 0 etáp
2008 – 4 etapy
2009 – 6
2010 – 5
2011 – 5
2012 – 3
2013 – 2
2014 – 0
2015 – 1
2016 – 4
2017 – 0
2018 – 0

Viac k témam: Dimension Data, Tour de France
Zdroj: Webnoviny.sk – Mark Cavendish sa nepredstaví na Tour de France, môže za to chýbajúca forma © SITA Všetky práva vyhradené.

Top