Ste tu
Home > Kultúra > TREBIŠOVSKÝ MAJÁLES 2017

TREBIŠOVSKÝ MAJÁLES 2017

Majáles pokračuje v nastolenej tradícii
Zdieľaj tento článok

S nadchádzajúcimi oslavami Sviatku práce mesto Trebišov pripravuje spoločenské stretnutie s kultúrnym programom, ktoré sa uskutoční 30.4. a 1.5.2017. Atmosféra podujatia sa i tento rok ponesie v ľudovom duchu. Prezentovať sa budú talenty zo základnej umeleckej školy, a samozrejme.


Prezentovať svoj talent budú žiaci základnej umeleckej školy, odznejú i piesne miestnych folklórnych kolektívov. Ako je známe z tradícií, v predvečer sviatočného dňa bude postavený „Máj“.


Majáles pokračuje v nastolenej tradícii
Majáles pokračuje v nastolenej tradícii

Trebišovský majáles je každoročne dvojdňové podujatie.

30. apríla 2017 – Stavanie Mája na námestí o 16.00 h 

Program začne o 16.00 h pred ZUŠ v Trebišove hudobným vystúpením žiakov školy. Po ňom bude nasledovať, ako je v regióne zvykom, zdobenie „Mája“ – mladého stromčeka. Farebnými stuhami budú stromček zdobiť žiaci ZUŠ a trebišovskí folkloristi. Nasledovať bude sprievod prítomných ľudí, folkloristov a účinkujúcich detí, ktorí sa presunú pred budovu Mestského kultúrneho strediska, kde sa postaví a upevní na pripravené miesto vyzdobený „Máj“. V kultúrnom programe postupne vystúpia folklórne skupiny: Furmaňe, Paričovčan a dva folklórne súbory: Ľeľija a Trebišovčan.

V slovanskej kultúre sa Máje stavali z dôvodu hojnosti a dostatku plodov a krmiva, a odtiaľ bol už len krôčik k významu, ktorý sa najčastejšie skloňuje v dnešnej dobe. Vyberajúc zo zvykov vieme, že stromček sa staval pred domy, v ktorých bolo dievča súce na vydaj. Zvyčajne ich stavali slobodní mládenci svojim vyvoleným dievčatám pod obloky.

1. mája 2017 – Sviatok jari  o 15.00 h

Podujatie začne o 15.00 h v divadelnej sále MsKS. O príjemnú  a veselú náladu sa na pódiu postarajú deti z ľudového súboru Trebišovčan. Spevom  piesní v nárečí a rezkými tancami potešia návštevníkov podujatia aj deti SZUŠ TalentUm. V závere tohtoročného Trebišovského majálesu vystúpi známy folklórny súbor Šarišan z Prešova. 


Tlačová správa mesta Trebišov 

Zdieľaj tento článok

Dr. MartinCooperDr. MartinCooper
Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top