Ste tu
Home > Správy > Macron a Merkelová vyzvali Irán na rokovania o jadrovej dohode, ale Johnson zašiel ešte ďalej

Macron a Merkelová vyzvali Irán na rokovania o jadrovej dohode, ale Johnson zašiel ešte ďalej

24.9.2019 (Webnoviny.sk) – Lídri Francúzska, Británie a Nemecka žiadajú Irán, aby začal rokovať o novej úprave rozpadajúcej sa jadrovej dohody uzavretej v roku 2015, hoci ju podľa vlastných údajov stále podporujú.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson a nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvali islamskú republiku, aby „akceptovala rokovania o dlhodobom časovom pláne pre svoj jadrový program, ako aj témach týkajúcich sa regionálnej bezpečnosti vrátane ich raketového programu“.

Johnson zašiel ešte ďalej a vyhlásil, že prezident Donald Trump by mal s Teheránom uzavrieť novú dohodu. Britský premiér pre americkú stanicu NBC povedal, že „je tu jeden chlapík, ktorý môže dosiahnuť lepšiu dohodu…a tým je prezident Spojených štátov. Dúfam, že vznikne Trumpova dohoda,“ uviedol v odkaze na šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa.

Lídri všetkých troch štátov zároveň obvinili Irán zo zodpovednosti za útok na ropné ciele v Saudskej Arábii. „Je nám jasné, že zodpovednosť za tento útok nesie Irán. Nie je žiadne iné vysvetlenie,“ skonštatovala Merkelová. Irán zodpovednosť za útok zo 14. septembra opakovane odmietol.

Viac k témam: americký prezident, britský premiér, francúzsky prezident, jadrová dohoda, nemecká kancelárka
Zdroj: Webnoviny.sk – Macron a Merkelová vyzvali Irán na rokovania o jadrovej dohode, ale Johnson zašiel ešte ďalej © SITA Všetky práva vyhradené.

Top