Ste tu
Home > Správy > Litvu čakajú prezidentské voľby, kandiduje aj bývalá ministerka financií a úradujúci premiér

Litvu čakajú prezidentské voľby, kandiduje aj bývalá ministerka financií a úradujúci premiér

Zdieľaj tento článok

VILNIUS 10. mája (WebNoviny.sk) – V Litve sa v nedeľu uskutoční prvé kolo prezidentských volieb. Novú hlavu štátu si budú môcť voliči vyberať z deviatich kandidátov, medzi ktorými sú napríklad známy ekonóm, bývalá ministerka financií alebo úradujúci premiér.


Súčasná prezidentka Dalia Grybauskaiteová, ktorá je vo funkcii druhé funkčné obdobie, už nemôže kandidovať. Predpokladá sa pritom, že nový prezident alebo prezidentka vzíde až z druhého kola volieb.


V prieskumoch vedie bývalá ministerka financií

Prezidentská kampaň sa zameriavala na domáce témy ako sú ekonomika, korupcia a sociálna starostlivosť aj napriek tomu, že medzi hlavné kompetencie hlavy štátu patria zahraničná politika a obrana.

Vedúcimi kandidátmi sú bývalá ministerka financií, 44-ročná Ingrida Simonyteová, 48-ročný premiér Saulius Skvernelis a 54-ročný ekonóm Gitanas Nauseda. Podľa nedávnych prieskumov vedie v prezidentskom súboji s 26 percentami Simonyteová, Nauseda a Skvernelis sú však v tesnom závese.

Budú hlasovať aj v referende

Litovci budú v nedeľu okrem voľby hlavy štátu hlasovať aj v referende o zmene ústavy, ktorá by mala povoliť dvojité občianstvo stovkám tisíc Litovcov žijúcich v zahraničí. Prípadné druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 26. mája.

V rovnaký deň sa budú v krajine konať aj voľby do Európskeho parlamentu a ďalšie referendum o znížení počtu poslancov v litovskom 141-člennom parlamente.

Viac k témam: eurovoľby, prezidentské voľby, voľby do Európskeho parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk – Litvu čakajú prezidentské voľby, kandiduje aj bývalá ministerka financií a úradujúci premiér © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top