Ste tu
Home > Správy > Lídri členských krajín Únie na summite v Bruseli jednomyseľne schválili dohodu o brexite

Lídri členských krajín Únie na summite v Bruseli jednomyseľne schválili dohodu o brexite

17.10.2019 (Webnoviny.sk) – Lídri všetkých členských krajín Európskej únie (EÚ) vo štvrtok na summite v Bruseli jednomyseľne schválili novú dohodu o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, ktorú dosiahli vyjednávači oboch strán tesne pred začiatkom summitu.

Na Twitteri to oznámil úrad predsedu Európskej rady Donalda Tuska.

Blízke vzťahy

EÚ podľa schváleného dokumentu „vyzýva európske inštitúcie na prijatie krokov, ktoré zaistia, aby dohoda mohla začať platiť od 1. novembra“. Zároveň však chce EÚ udržiavať „v budúcnosti s Veľkou Britániou tak blízke vzťahy, ako je to len možné“.

Na rade je teraz britský parlament, kde by sa o novej dohode o brexite malo hlasovať netradične v sobotu.

Práve tu môže nová dohoda pohorieť, keďže tú starú, vyrokovanú ešte vládou bývalej premiérky Theresy Mayovej, britskí poslanci odmietli hneď trikrát.

Neistá podpora

Ani súčasný premiér Boris Johnson nemá podporu pre novú dohodu o brexite vôbec istú.

Kľúčový bude podľa všetkého postoj severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorá zatiaľ trvá na tom, že dohodu nepodporí.

Bez podpory jej desiatich poslancov bude musieť Johnson zapojiť všetky sily, aby sa na poslednú chvíľu pokúsil zaistiť podporu dohode medzi poslancami iných strán.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk – Lídri členských krajín Únie na summite v Bruseli jednomyseľne schválili dohodu o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.

Top