Ste tu
Home > Správy > Svet > Lexmann: Čína namiesto riešenia situácie reaguje protisankciami a podkopáva princípy medzinárodnej spolupráce

Lexmann: Čína namiesto riešenia situácie reaguje protisankciami a podkopáva princípy medzinárodnej spolupráce

23.3.2021 (Webnoviny.sk) – Je poľutovaniahodné, že Čína namiesto riešenia situácie reaguje hrozbami a protisankciami aj voči europoslancom. Vyhlásila europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH), na ktorú Čína uvalila sankcie. Informoval o tom Peter Kravčák z Kancelárie europoslankyne Lexmann.


„Ak bude naďalej pokračovať v tomto druhu reakcie, dá tak jasne najavo, že nie je konštruktívnym partnerom, ale rivalom, ktorý podkopáva základné hodnoty a princípy, ktoré sú základom medzinárodnej spolupráce,“ zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu (EP).


Situácia v regióne je alarmujúca

Lexmann zároveň doplnila, že oceňuje dlho očakávaný krok Európskej únie (EÚ) voči Číne, ktorý v pondelok 22. marca ministri zahraničia schválili na stretnutí v Bruseli. EÚ uvalila sankcie voči štyrom čínskym predstaviteľom a jednému právnemu subjektu v súvislosti s potláčaním práv ujgurskej menšiny v krajine.

Europoslankyňa zároveň zdôraznila, že situácia v regióne Sin-ťiang v Číne je alarmujúca a mnohí odborníci potvrdili, že spĺňa všetky charakteristické znaky genocídy. Lexmann bola ako členka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC) spoluiniciátorkou Vyhlásenia o správach systémového mučenia a sexuálneho zneužívania v internačných táboroch Sin-ťiang na severovýchode Číny. Zároveň vystupuje ako spoluautorka rezolúcie EP k návrhom riešení situácie v Hongkongu ako aj v spomínanej oblasti Sin-ťiangu.

Zločiny proti ľudskosti

„V rámci IPAC, ale aj v EP dlhodobo požadujem, aby sa začalo medzinárodné vyšetrovanie týchto zločinov proti ľudskosti,“ uviedla Lexmann, pričom privítala, že “EP v hlasovaní prijal uznesenie o zohľadňovaní ľudskoprávnej situácie pri rozhodovaní o investičnej dohode s Čínou,“ dodala Lexmann.

Čína v pondelok 22. marca zaviedla sankcie proti viacerým európskym inštitúciám a predstaviteľom, ktorí podľa Pekingu poškodzujú čínske národné záujmy. Tento krok znamená odpoveď na rozhodnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ, ktorí niekoľko hodín predtým odhlasovali sankcie proti čínskym predstaviteľom zodpovedným za prenasledovanie ujgurskej menšiny v oblasti Sin-ťiang. Na čínskom sankčnom zozname sa nachádza desať osôb vrátane slovenskej europoslankyne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Lexmann: Čína namiesto riešenia situácie reaguje protisankciami a podkopáva princípy medzinárodnej spolupráce © SITA Všetky práva vyhradené.


Top