Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Levoča poskytne nájomníkom nebytových priestorov a pozemkov zľavu z nájomného

Levoča poskytne nájomníkom nebytových priestorov a pozemkov zľavu z nájomného

27.2.2021 (Webnoviny.sk) – Mesto Levoča poskytne nájomníkom svojich nebytových priestorov a pozemkov 50 percentnú zľavu z nájomného. Týkať sa bude obdobia ich sťaženého užívania v súvislosti s vypuknutím druhej vlny pandémie a nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR a ďalších inštitúcií.


Polovica z ministerstva hospodárstva

Rozhodli o tom poslanci počas februárového zasadnutia mestského zastupiteľstva. Ďalšiu dotáciu na nájomné v rovnakej výške, teda 50 percent, budú môcť nájomcovia získať z Ministerstva hospodárstva SR. Po jej schválení by tak za spomínané obdobie mohli mať zľavu v plnej výške nájomného.


Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ako sa uvádza v materiáloch k zastupiteľstvu, dotácia na nájomné sa vzťahuje aj na tých nájomcov, ktorí už nájomné mestu uhradili za celé alebo časť spomínaného obdobia. Medzi samosprávou a nájomcom vznikne dohoda o zľave z budúceho nájomného na obdobie zodpovedajúce obdobiu, keď bola prevádzka pre nariadenia uzatvorená. Nájomcovia, ktorí sa s mestom nedohodnú na zľave, budú môcť nájomné splácať po splátkach, najviac však 48 mesiacov.

Mesto podá žiadosti v mene nájomcov

Dotácia od štátu sa poskytne nájomcovi v rovnakej výške, ako bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom. V prípade Levoče ide o najvyššiu možnú zľavu vo výške 50 percent nájomného. Lehota na predkladanie žiadostí končí 31. marcom.

Podmienkou získania dotácie je vznik nájomného vzťahu pred 1. augustom minulého roka. Prevádzky ju môžu získať za obdobie, počas ktorého boli rozhodnutiami štátu zatvorené, alebo obmedzené. Týka sa iba nájomného, nie je možné do nej zahrnúť náklady na prevádzku, ako napríklad poplatky za energie. Žiadosti o dotáciu z ministerstva bude podávať Levoča v mene nájomcov na vlastný účet. Urobí tak po dohode s nimi.

Viac k témam: dotácie na nájomné, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Levoča poskytne nájomníkom nebytových priestorov a pozemkov zľavu z nájomného © SITA Všetky práva vyhradené.


Top