Home > Šport > MOTOR šport > Leclerc havaroval a Hamilton „schytal“ penalizáciu, dramatická VC Talianska mala prekvapujúceho víťaza

6.9.2020 (Webnoviny.sk) – Francúz Pierre Gasly z tímu AlphaTauri Honda sa stal šokujúcim víťazom Veľkej ceny Talianska, ôsmeho podujatia majstrovského seriálu formuly 1.

Druhý skončil s odstupom 415 tisícin sekundy Španiel Carlos Sainz na vozidle McLaren Renault a tretie miesto na treťom najstaršom okruhu vo svete efjednotky v Monze si vybojoval Kanaďan Lance Stroll (Racing Point, +3,358). V Monze sa jazdilo 53 kôl.

Gasly napodobnil Panisa

Dvadsaťštyriročný Gasly vybojoval prvý triumf v kariére a stal sa 109. víťazom veľkej ceny F1 v celej histórii najrýchlejších pretekov štyroch kolies. Gasly je zároveň prvým francúzskym víťazom od roku 1996, keď sa to v Monaku podarilo Olivierovi Panisovi.

Gaslymu patrila pred pretekmi v Monze až 12. priečka v priebežnom hodnotení šampionátu jazdcov. Doteraz jediným víťazom bývalej stajne Toro Rosso (Alphatauri funguje až od sezóny 2020) v pretekoch MS F1 bol pred 12 rokmi Nemec Sebastian Vettel.

“Som nesmierne vďačný tímu Torro Roso, že mi dal šancu a tieto preteky sa skončili neskutočne. Treba priznať, že sme vyťažili aj zo situácie, ktorá nastala počas nedele, ale dostali sme z toho maximum,” uviedol Gasly v prvej televíznej reakcii.

Hamilton skončil siedmy

Najväčší favorit Brit Lewis Hamilton síce po víťaznej kvalifikácii vyštartoval v nedeľu v Monze z prvej priečky, ale po nútenom prerušení pretekov po 26. kole a nehode Monačana Charlesa Leclerca (Ferrari) šesťnásobný a úradujúci majster sveta inkasoval 10-sekundovú penalizáciu za to, že sa objavil v uzavretých boxoch bez povolenia.

Po stíhacej jazde a najrýchlejšom kole napokon skončil siedmy, čo mu v pohode stačilo na udržanie si líderskej pozície v tohtoročnom šampionáte F1.

V sobotnej kvalifikácii britský pretekár Mercedesu výkonom 1:18,887 min prekonal traťový rýchlostný rekord v jednom kole Fína Kimiho Räikkönena z roku 2008 o 27 tisícin sekundy. Zároveň dosiahol priemernú rýchlosť 264,362 km/h, čo je rovnako maximum v histórii pretekov efjednotky v jednom kvalifikačnom kole.

Viac k témam: F1 Formula 1, Monza, Velka cena Talianska
Zdroj: Webnoviny.sk – Leclerc havaroval a Hamilton „schytal“ penalizáciu, dramatická VC Talianska mala prekvapujúceho víťaza © SITA Všetky práva vyhradené.