Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Lavína vo Vysokých Tatrách strhla maďarských horolezcov, záchranári museli jedného oživovať

Lavína vo Vysokých Tatrách strhla maďarských horolezcov, záchranári museli jedného oživovať

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Skupinu maďarských horolezcov v piatok strhla vo Vysokých Tatrách lavína, jeden z nich zomrel. Ako na svojej webstránke informuje Horská záchranná služba (HZS), horských záchranárov v obedňajších hodinách požiadali o pomoc pre maďarských horolezcov, ktorých strhla pod Pfinnovou kopou v Malej Studenej doline lavína. Jeden z horolezcov bol zasypaný.

Záchranári HZS sa na snežných skútroch dostali do doliny, odkiaľ museli pokračovať peši. Medzitým sa podarilo skupine maďarských horolezcov ich zasypaného kolegu nájsť a vyhrabať spod lavíny, žiaľ, nejavil známky života, preto ho začali okamžite oživovať.

S pomocou dobrovoľných záchranárov HZS, ktorí vyrazili z Téryho chaty, transportovali horolezca na chatu, kde sa pokračovalo v jeho oživovaní. Po konzultácii s lekárom však bola asi po hodine a pol resuscitácia ukončená, dodala HZS.

V Tatrách v piatok panovalo nepriaznivé počasie, snežilo a fúkal silný nárazový vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre polohy nad pásmom lesa výstrahu pred silným vetrom 2. stupňa. Výstraha platí do piatkovej polnoci, v nárazoch tu vietor môže dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu.

Viac k témam: horolezci, HZS Horská záchranná služba, lavína
Zdroj: Webnoviny.sk – Lavína vo Vysokých Tatrách strhla maďarských horolezcov, záchranári museli jedného oživovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Top